TVP „für Deutschland”.

Rządowa telewizja TVP atakuje Donalda Tuska fragmentem nagrania, na którym mówi po niemiecku. Działacze i trolle PiS pokazują z kolei zmanipulowane zdjęcie, na którym rzekomo widać „dziadka Tuska w Wehrmachcie”.

Reklamy

W rzeczywistości fotografia przedstawia członków Einsatzgruppen w czasie akcji aresztowania Żydów we wrześniu 1939 roku w okupowanej Polsce. Wówczas dziadek Tuska był aresztowany przez Gestapo.

W atakach na Tuska od lat ochoczy udział bierze korespondent TVP z Niemiec Cezary Gmyz. Sytuacja jest o tyle zabawna, że Gmyz miał dziadka w AK… ale nie chodzi o Armię Krajową.

W rzeczywistości Gmyz miał dziadka w AK… – hitlerowskiej Afrika Korps. Była to elitarna jednostka utworzona przez gen. Erwina Rommela.

Po serii klęsk Rommel opowiadał się za całkowitym opuszczeniem Afryki. Afrika Korps rozwiązano w 1943 roku, a nazista zginął rok później.

Wyprawiono mu państwowy pogrzeb ze wszystkimi honorami.

Źródło: Press / TVP

Poprzedni artykułKaczyński bije rekordy cynizmu: każdy średnio rozgarnięty człowiek może sobie załatwić aborcję za granic
Następny artykułCenckiewicz senior torturował i zabijał Polaków. Junior na żołdzie PiS: Nie każdy członek PZPR jest godny potępienia