Jacek Kurski może mieć bardzo poważne kłopoty. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że programy poświęcone Donaldowi Tuskowi w TVP nie stanowiły bezstronnej informacji. To otwiera drogę do oskarżenia Kurskiego co najmniej z art. 212 Kodeksu Karnego. Ale to nie koniec jego odpowiedzialności.

“Przeprowadzona analiza wykazała, że temat powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki był przez nadawcę ilustrowany ciągle tymi samymi materiałami. Eksploatacja tego tematu w kolejnych wydaniach serwisów informacyjnych wywołała sprzeciw wielu widzów, którzy – w ocenie KRRiT – mogli czuć się epatowani nadmierną kumulacją tych samych informacji i towarzyszących im powtarzanych obrazów, z czym wiązał się brak lub znikoma ilość nowych wiadomości. W tym okresie widzowie otrzymywali ten sam materiał powtórkowy, pozbawiony waloru informacyjnego..

Reklamy

Z analizy wynika ponadto, że w przedmiotowych audycjach zostały przez nadawcę zastosowane dodatkowe zabiegi, tj. wielokrotne wplatanie do różnych materiałów wyrwanych z kontekstu fragmentów nagrań archiwalnych, zgromadzonych przy innych okazjach (np. słowo „Deutschland”, wypowiedziane przez Donalda Tuska, zbliżenia na jego zaciśniętą pięść oraz zmiana rzeczywistej kolorystyki archiwalnych nagrań), a także zamieszczanie pasków informacyjnych podkreślających ww. przekaz. Zdaniem KRRiT zastosowane środki nie stanowiły bezstronnej informacji w rozumieniu przepisów ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2020 poz. 805)” – napisała KRRiT w bezprecedensowej decyzji.

 

Poprzedni artykułEuroposeł PiS wypędzał demony. Tarczyński: Widziałem jak opętany pluł gwoździami! [VIDEO]
Następny artykułTo już pewne! Spada poparcie dla PiS!