23 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaPolityka krajowaPiSTajemnice prezesa PiS. Jak Rosjanie Kaczyńscy zostali Polakami?

Tajemnice prezesa PiS. Jak Rosjanie Kaczyńscy zostali Polakami?

Rodzina zza Buga.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński lubi pozować na „Prawdziwego Polaka”. Jego media i poddani z partii przedstawiają go jako „żoliborskiego inteligenta”.

Reklamy

A jak jest naprawdę? Okazuje się, że żoliborska – czy szerzej mówiąc – warszawska historia rodziny Kaczyńskiego sięga jednak tylko dwóch pokoleń wstecz.

– Pradziadkowie Braci pochodzili z Kresów – z Odessy i Galicji. Mówili raczej po rosyjsku niż po polsku. Dziadek Jadwigi (po mieczu) był rosyjskim pułkownikiem. Wedle rodzinnej legendy w nieznanych okolicznościach został polskim generałem. Jak twierdzi Jarosław Kaczyński, „zaginął w zawierusze rewolucji październikowej, ale już w polskiej formacji. Być może na Syberii”. Także dziadek ojca po mieczu był oficerem carskiej armii, zasłużonym w wojnie turecko-rosyjskiej. Wiadomo o nim tylko, że miał majątek w okolicach Łomży i tam ożenił się z miejscową dziewczyną – opisuje historię red. Bianka Mikołajewska w „Polityce”.

Podobnie wyglądała sytuacja w kolejnym pokoleniu – dziadków Jarosława Kaczyńskiego.

– W tym pokoleniu wszyscy kończyli rosyjskie szkoły. Rodzina babki ze strony ojca – Franciszki – miała spory majątek pod Odessą. Ona do Polski przyjechała po ślubie z Aleksandrem Kaczyńskim – wysoko postawionym urzędnikiem kolejowym. Najpierw osiedlili się w Grajewie pod pruską granicą. Tam urodził się ojciec Braci – Rajmund. (…) W 1927 r. rodzina przeniosła się na tereny obecnej Białorusi – do Baranowicz. Aleksander dostał tam posadę naczelnika ekspedycji węzła kolejowego. Franciszka zajęła się obrotem nieruchomościami – czytamy w „Polityce”.

Kaczyńscy na Żoliborz trafili za sprawą Aleksandra Jasiewicza – ojca matki prezesa PiS. Matka Kaczyńskich przyznała, że był socjalistą.

Źródło: Polityka

Musisz o tym wiedzieć!