Matejko trafi do Rydzyka. Bo tak chciał „anioł”?

To brzmi jak wymyślona informacja z pisma satyrycznego. Ale to niestety polska rzeczywistość roku 2021.

Do tworzonego przez o. Rydzyka w Toruniu trafił właśnie obraz Jana Matejki. Przekazany za zgodą wicepremiera Jacka Sasina przez Bank Pekao SA. Dotychczas bowiem dzieło było w „zasobie” banku.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


– Rok temu rozmawialiśmy z ojcem dyrektorem, ojcem Królem i panią Lidią Kochanowicz, że nie może być muzeum dotyczącym historii Polski bez dzieła Jana Matejki  – opowiadał o pozyskaniu obrazu Andrzej Jaworski, niegdyś poseł PiS z rady muzeum. – I tak się złożyło, myślę, że to anioł stróż trzy tygodnie temu zaprowadził mnie do prezesa Pekao SA pana Leszka Skiby, który jest tu z nami, i ten powiedział, że mają w swoim zasobie dzieło Jana Matejki, które przedstawia anioła – dodał.

Obraz trafił do Torunia podczas oficjalnych obchodów 30. urodzin Radia Maryja. Osobiście wręczył go prezes Pekao SA Leszek Skiba. Nie ujawniono jego wartości rynkowej.