Podejrzana magisterka.

Jan Maria Szomburg prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (syn założyciela IBnGR Jana Jacka Szomburga) w swojej pracy magisterskiej z 2007 r. posłużył się, bez podania źródła, obszernymi fragmentami pracy Stanisława Szultki wydanej przez IBmGR w 2004 r.

Reklamy

W pracy magisterskiej Jana Marii Szomburga praca widnieje co prawda jako jedno ze źródeł, ale całe jej fragmenty są przepisane bez powoływania się na książkę.

 

Pytany o plagiat Jan Maria Szomburg poinformował nas, że sprawdził swoją pracę za pomocą portalu plagiat.pl “wyniki są uważane za wymagające szczególnej analizy jeśli współczynnik WP1 wynosi powyżej 50%, a WP2 powyżej 5%. W przypadku mojej pracy magisterskiej program plagiat.pl wykazał odpowiednio: WP1: 8,66% i WP2: 2,40%” – napisał Jan Maria Szomburg.

“Podtrzymuję, że – jak na standardy pracy magisterskiej – moją pracę magisterską należy zaliczyć raczej do bardziej kreatywnych niż odtwórczych, zatem praca ta nie jest plagiatem, także w rozumieniu kryteriów przyjętych i ugruntowanych w orzecznictwie sądowym” – podsumował Jan Maria Szomburg.

Problem w tym, że system nie mógł porównać pracy Pana Prezesa ze źródłowym materiałem, bo … nie została umieszczona w zasobach internetowych Instytutu, podobnie jak inne prace powstałe w ramach jego działalności.

Mimo, iż książka Stanisława Szultki była wynikiem prac zrealizowanych z pomocą środków publicznych (realizowane były w ramach grantu Komitetu Badań Naukowych, część prac badawczych oraz organizacja konferencji zostały także wsparte dotacją z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości), a temat aż się prosi o popularyzację.

Oceńcie zresztą Państwo sami zakres wykorzystania bez cytatów pracy Stanisława Szultki.

 

 

 

Poprzedni artykułKosiniak-Kamysz oskarża rządzących: to katastrofa demograficzna! Polska wymiera
Następny artykułDlaczego współpracownicy służb PiS są zagrożeniem dla mediów? Szef Niebezpiecznik.pl przekonywał, że Pegasus w Polsce nie jest wykorzystywany w celach politycznych