– Wygląda na to, że władza stosowała ten system jako pomoc w kampanii wyborczej, inwigilując szefa sztabu konkurencyjnego ugrupowania… – mówi o Pegasusie poseł Marek Biernacki.

– Pegasusa zawsze postrzegałem jako narzędzie antyterrorystyczne lub antyszpiegowskie. W żadnym wypadku nie powinno być wykorzystywane w standardowych śledztwach –  uważa były minister koordynator służb specjalnych.

Reklamy

Biernacki jest pewien, że samo wykorzystywanie Pegasusa było w istocie złamaniem prawa.

– Co do zasady, gdy wnioskuje się o wykorzystanie podsłuchu, należy określić czas poddania kogoś takim działaniom. Tymczasem Pegasus pozwala przejąć we władanie służb całe urządzenie, włącznie z danymi z przeszłości – nawet tymi wykasowanymi, jeśli telefon nie był nowy lub sformatowany. Zatem wiedza, którą otrzymują funkcjonariusze już jest gigantyczna – przypomina Biernacki w rozmowie z portalem naTemat.pl.

– A przecież dochodzi jeszcze pełna inwigilacja tu i teraz, w każdym miejscu, w którym dana osoba ma przy sobie zainfekowane urządzenie. To znów kłóci się z obowiązującym prawem, które nakazuje służbom osobno wnioskować o podsłuch w domu, a osobno na przykład o założenie go w aucie – dodaje.

Poprzedni artykułDziś będzie katastrofa? Wszystko na to wskazuje
Następny artykułMorawiecki na wylocie? Broni go tylko… kryzys