Bodnar mocno: Duda pogłębia kryzys praworządności!

Były Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Adam Bodnar zwraca uwagę, że w cieniu wojny na Ukrainie PiS w dalszym ciągu niszczy system prawa w Polsce. Po prostu w ciągu ostatnich tygodni Zjednoczona Prawica zrobiła wiele, by dalej demolować demokrację w naszym kraju.

Reklamy

– Mogłoby się wydawać, że wojna w Ukrainie zmieni wszystko w naszej polityce, a zwłaszcza w podejściu do spraw najważniejszych – do naszego bezpieczeństwa, integracji europejskiej oraz wartości, na których ufundowane jest państwo polskie – mówi Bodnar w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

– Tak myślałem w ostatnich dniach lutego 2022 r. Obserwowałem z podziwem przyjmowane przez aklamację uchwały Sejmu i Senatu. Z ulgą patrzyłem, jak liderzy państwa dają sobie radę, trzymają kontakt ze światem, zaczęli odgrywać ważniejszą rolę w polityce międzynarodowej, a czasami nawet nadają ton dyskusji. Po raz pierwszy od lat czułem dumę z Polski, kiedy dzwonili kolejni zagraniczni dziennikarze i pytali się o gościnne przyjęcie uchodźców. Społeczeństwo obywatelskie stało się wielkim polskim ambasadorem, lepszym niż sto polskich fundacji narodowych – przypomina Bodnar.

Tylko że w cieniu tego wszystkiego postępuje dekompozycja państwa prawa w Polsce. Rządzący nie zamierzają po prostu z niej zrezygnować.

– Prezydent Andrzej Duda postanowił dalej pogłębiać kryzys praworządności – podsumowuje gorzko Bodnar.