NBP traci kontrolę nad złotówką. A nas czeka rekordowa inflacja

Jeśli ktoś myślał, że spadek wartości polskiego pieniądza został już wyhamowany, to się srogo zawiedzie. Nie tylko dlatego, że szumnie reklamowane przez rządowe media „tarcze antyinflacyjne” są w istocie warte funta kłaków. Po prostu rząd nie zmienił swojej szaleńczej polityki gospodarczej.

Reklamy

Moim zdaniem inflacja będzie przekraczała w tym roku znacznie 9 proc. – stwierdził Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jednocześnie Kotecki przyznał, że w kwietniu najprawdopodobniej dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych NBP.

– Moim zdaniem projekcja przeszacowuje tempo wzrostu PKB – choć bardzo chciałbym, żeby to analitycy NBP mieli rację – ale nie docenia też zagrożenia inflacją. Przy założeniu, że tarcza antyinflacyjna będzie utrzymana do końca roku, moim zdaniem inflacja będzie przekraczała w tym roku znacznie 9 proc. – przekonuje ekonomista na łamach „Rzeczpospolitej”.

Na dodatek w kwietniu dojdzie kolejna podwyżka stóp procentowych. – Gdy spotkamy się w kwietniu, będziemy już wiedzieli nieco więcej. I wtedy będzie miejsce na dyskusję o skali podwyżki. Bo co do tego, że o podwyżce będzie mowa, w mojej opinii nie ma wątpliwości – Kotecki.

Źródło: Rzeczpospolita