Amerykańscy dziennikarze tropili firmy w rajach podatkowych. Trafili na spółkę posła Mejzy

Nieoczekiwane odkrycie.

„Washington Post” przeprowadziło śledztwo dotyczące rajów podatkowych w Stanach Zjednoczonych, w tym głównie w Wyoming. Dziennikarze prześledzili rejestry tysięcy firm założonych w tym stanie – raju podatkowym słynącym z symbolicznych opłat za rejestrację i prowadzenie firmy.

Reklamy

Największą popularnością cieszy się tam zakładanie spółek Limited Liability Company (LLC) – czyli podobnych do polskich spółek z o.o., które chronią majątek, ale również prywatność ich właścicieli.

Jedną z spółek, na którą natrafili była… Vinci Neo Clinic LLC. To firma założona za oceanem przez Łukasza Mejzę.

To były już wiceminister sportu rządu PiS, który odszedł z resortu po skandalu związanym z jego dziwnymi interesami.

Amerykanie pojechali do reprezentującej go agentki Candice Dillmon, by porozmawiać o kulisach jej współpracy z polską spółką.

– Zrezygnowałam z obsługi Vinci Neo Clinic LLC w grudniu ubiegłego roku, gdy firma nie zapłaciła wystawionego przeze mnie rachunku na 50 dolarów – mówi Candice Dillmon, jeszcze w 2021 roku zarejestrowana agentka Vinci Neo Clinic LLC w Wyoming – amerykańskiej odnogi polskiej firmy Vinci Neo Clinic.

– Byłam zaskoczona, bo w polskiej prasie pojawiło się zdjęcie mojego domu. Dopiero wtedy przetłumaczyłam na angielski to, co pisali polscy dziennikarze i dowiedziałam się szczegółów – mówi agentka.

Źródło: Washington Post