Orlen zwiększa zyski, to ukryty podatek, który idzie do państwa PiS?

Jeśli rozumiem to polski PKN ORLEN, właściciel stacji benzynowych, kupuje ropę z Rosji z zniżką na przedwojennych warunkach, a następnie dodaje odpowiednią marżę, a następnie dostarcza to paliwo na stacje paliwowe po cenach dużo wyższych, wojennych. I węgierski MOL to samo. Nie podoba mi się to, napisał Jiří Horák.

Tymczasem w Polsce ludzie zastanawiają się, czemu paliwo jest takie drogie. PiS rozpowszechnia, przez sieć troli, kłamstwa o tym, że benzyna i ropa są najtańsze w Europie. W rzeczywistości Polska ma bardzo wysokie ceny paliw, przynajmniej w stosunku do siły nabywczej.

Reklamy

Orlen zwiększył swoje zyski o 50% przy 2% wzroście sprzedaży. To ukryty podatek, który płacą Polacy? – pytają internauci. „ORLEN na polskim rynku: przychody ze sprzedaży wyniosły 131,3 mld zł i były wyższe o 52% a sprzedaż sięgnęła 38,9 mt, co oznacza, że była wyższa o 2 %w porównaniu do 2020. Panie Prezesie ORLEN jak to przy sprzedaży większej o 2 % zrobić przychody ze sprzedaży o 52 % większe?” – pyta komentujący. 

„Piękny monopol Orlen, PGNIG, Lotos, Energa, jeszcze PGE, Tauron, Enea i nikt, NIKT nie ucieknie przed Polskim Monopolem Energetycznym. Gazowo-paliwowo-energetycznym kolosem na glinianych nogach krwiopijczo pasożytującym na gospodarce i mieszkańcach PL” – podsumował jeden z internautów.