Doktor Marek Michalewicz ujawnił, że podkomisja smoleńska nie zapłaciła za ekspertyzy zlecane przez Macierewicza.

“Dziś w swoim wystąpieniu Antoni Macierewicz powołał się na rzekome argumenty naukowe otrzymane w wyniku symulacji komputerowych,
które były przeprowadzone w Interdyscyplinarynym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. Od 1 lipca 2018 do 31 grudnia 2021 sprawowałem funkcję dyrektora (p.o.) ICM UW.
Potwierdzam, że podkomisja smoleńska korzystała z zasobów obliczeniowych ICM na zasadach komercyjnych ale ICM nigdy nie brało bezpośrednio żadnego udziału w jakichkolwiek obliczeniach prowadzonych przez kontraktorów podkomisji.

Reklamy

Nie jest również możliwe aby którekolwiek z bardzo nieudolnie i nieprofesjonalnie przeprowadzanych “obliczeń” mogły wyniknąć jakiekolwiek wnioski na które powołuje się A. Macierewicz.

Kilka faktów:

1. w obliczeniach naukowych obowiązuje zasada GIGO: Garbage In – Garbage Out ( w tym kontekście doskonale widoczna)

2. Symulacje numeryczne to zupełnie co innego niż graficzna wizualizacja (to co pokazuje podkomisja) – wizualizacja to często coś jak kreskówka – filmik, który można stworzyć na dziesiątki różnych sposobów – a który nie ma w sobie ziarna prawdy naukowej ….. to bajeczka o Miki Mouse ….
NB. więcej prawdy naukowej zawierają dzisiejsze realistyczne gry komputerowe, w których zainstalowane są tzw. silniki fizyki (physics engine).

3. Ze wszystkich godzin obliczeniowych zużytych przez “badaczy” pracujących dla podkomisju absolutna większość “rozbiła się” (ang. crashed) – czyli prawie żadne zadanie obliczenowe nie zostało zakończone …. (patrz dalej – dokumentacja)

6. Zasoby obliczeniowe ICM były dostępne dla podmiotów na podstawie wcześniej upublicznionego cennika i ICM nie mogło odmówić takiej usługi jeśli była przedmiotem uprawnomocnionej umowy o dostęp do zasobów

4. odmówiłem kontunuowania tych obliczeń przez osoby z WAT jako “projektu naukowego” – nie było tam żadnego uzasadnienia naukowego ani wartości – co jest udokumentowane przez załączone opinie oceniających ekspertów. NB. Pracownik WAT nie miał pojęcia o obliczeniach równoległych i marnował czas pracowników ICM … (patrz załączona korespondencja mailową)

5. Podkomisja nie zapłaciła w całości należnośći za obliczenia w wyskości ok. 85 tys. zł – sprawą tą powinna zająć się NIK – podkomisja przekroczyła limit
bezprzetargowy i przeciągała płatność na kolejny rok – i nadal nie dokonała tej zapłaty

Jestem gotowy wyjaśnić wszelkie szczegóły dotyczące tej sprawy” – napisał doktor Marek Michalewicz

Poprzedni artykułMacierewicz wyrzucił 25 milionów w błoto
Następny artykułLe Pen jak Kaczyński. Unika niewygodnych pytań, wyrzuca dziennikarzy. Szokujący film