PO wygrywa z PiS! Badanie pokazuje, że Polacy wierzą Donaldowi Tuskowi [SONDAŻ]

Wielka zmiana.

Polacy wskazali, że najlepsze pomysły na walkę z inflacją ma Platforma Obywatelska. Partia Donalda Tuska zdobyła 16,7 proc. głosów, a PiS 16,4 proc.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Przypomnijmy, że w czerwcu inflacja ponownie przyspieszyła. Jak obliczył wstępnie GUS, wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w czerwcu o 15,6 proc. rok do roku, po zwyżce o 13,9 proc. w maju. To najwyższy odczyt od marca 1997 r.

Na początku lipca w sondażu, przeprowadzonym przez SW Research prawie 46 proc. ankietowanych oceniło, że rosnące ceny będą najważniejszym tematem kampanii wyborczej przed wyborami w 2023 roku.

W odpowiedzi na pytanie „który obóz polityczny przedstawił do tej pory najlepsze pomysły na walkę z inflacją w Polsce?” trzecie miejsce zajęła Polska 2050 z wynikiem 7,5 proc.

Dalej była Konfederacja – 6,8 proc., 5,1 proc. wskazało Lewicę, a 3,1 proc. PSL.

2,9 proc. ankietowanych uważa, że najlepsze pomysły na walkę z inflacją ma obóz polityczny nie mający obecnie reprezentacji w parlamencie. Natomiast aż 41,4 proc. respondentów nie jest przekonanych do propozycji którejkolwiek z partii.

– Rozwiązania proponowane przez Platformę Obywatelską cieszą się większą popularnością od pomysłów przedstawionych przez Prawo i Sprawiedliwość w grupie respondentów posiadających wyższe wykształcenie (21 proc. vs. 15 proc.) oraz badanych o dochodach przekraczających 5000 zł netto (28 proc. vs. 13 proc.). Platforma Obywatelska zauważalnie częściej wskazywana była także przez osoby z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców (28 proc. vs. 15 proc.). Sposoby na walkę z inflacją proponowane przez stronę rządową są bardziej popularne pośród respondentów posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe (19 proc. vs. 12 proc.) i osoby o dochodzie wynoszącym między 1001 zł a 2000 zł netto (26 proc. vs. 12 proc.) – komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research.

Źródło: Rzeczpospolita