Kaczyński zamordował oszczędności Polaków! Dr Grabowski: Nie ma żadnego cudownego sposobu na tak popsutą gospodarkę [VIDEO]

Polska PiS w ruinie.

Były członek Rady Polityki Pieniężnej dr Bogusław Grabowski odniósł się do polityki PiS wobec wysokiej inflacji i kolejnej decyzji RPP o podniesieniu stóp procentowych. Ekonomista ocenił, że “najgorsze jest przed nami, ciężkie czasy, o wiele gorsza sytuacja niż jest do tej pory, dla wszystkich – i dla oszczędzających i dla kredytobiorców”.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


– (Rządzący) nie zdają sobie sprawy, że trafią w absolutnie totalną pułapkę na kursie złotego – podkreślił ekonomista. Dr Grabowski wskazał, że prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński “to bardzo marny ekonomista, który realizuje potrzeby rządu”.

Ekonomista zauważył, że “największym dramatem Polski jest to, że polskie władze dopuściły do tak potężnej ilości kredytów na zmienną stopę procentową”. Zaznaczał, że w tej kwestii jesteśmy “wyjątkiem w krajach OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – red.)”.

– To są prawie wszystkie (kredyty) hipoteczne, prawie wszystkie kredyty gotówkowe, to są kredyty na działalność gospodarczą, w tym indywidualne dla rolników. To powoduje, że Rada Polityki Pieniężnej nie może działać w taki sposób, jak by było potrzeba do zwalczania inflacji, dlatego że społeczeństwo tego nie wytrzyma – tłumaczył.

– Nie ma możliwości obniżenia inflacji do dwóch i pół procent, szczególnie przy takim rozdawnictwie fiskalnym, bez podniesienia stóp powyżej dziesięciu procent. A tego nie wytrzymają kredytobiorcy i nie tylko hipoteczni – dodał.

Zdaniem Grabowskiego za kryzys odpowiedzialna jest cała ekipa. – Czyli nie tylko prezes NBP, ale minister finansów, szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a przede wszystkim szef Komitetu Nadzoru Finansowego, bo oni wszyscy dopuścili do tak gwałtownego wzrostu i tak dużego udziału kredytów na zmienną stopę procentową, która teraz powoduje, że Bank Centralny jest właściwie bezzębny, bo nie może podnosić stopy do niezbędnego poziomu – wymieniał.

Źródło: TVN 24