Nawet osiem lat więzienia! Burmistrz Rypina dopuścił się kradzieży szczególnie zuchwałej!?

Kradzież szczególnie zuchwała – typ kradzieży polegający na przywłaszczeniu mienia poszkodowanego wraz z lekceważącym i wyzywającym zachowaniem. W polskim prawie kradzież zuchwała zdefiniowana została przez uchwałę Sądu Najwyższego z 25 czerwca 1980 r., VII KZP 48/78.

W ramach Tarczy Antykryzysowej 4.0 dnia 19 czerwca 2020 roku szczególniej zdefiniowano pojęcie kradzieży zuchwałej. Przepis prawa brzmi:„1) kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, w celu zawładnięcia mieniem; 2) kradzież mienia ruchomego znajdującego się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu albo przenoszonego lub przemieszczanego przez tę osobę w warunkach bezpośredniego kontaktu lub znajdującego się w przedmiotach przenoszonych lub przemieszczanych w takich warunkach.”

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Nie ma limitu wartości przywłaszczonego mienia. Kto dopuszcza się kradzieży szczególnie zuchwałej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Dla nikogo nie powinno ulegać wątpliwości, że burmistrz Rypina ze szczególną zuchwałością ukradł transparent protestującemu przeciwko PiS człowiekowi. Z to grozi mu do ośmiu lat więzienia.