Glapiński jak Castro. Gadał bez końca i nic nie powiedział

Wstrzemięźliwa w swoich ocenach „Rzeczpospolita” tym razem nie pozostawiła suchej nitki na ostatniej konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego. Szef naszego banku centralnego mówił prawie godzinę i… w istocie nic nie powiedział.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


– Istnieje pogląd, że szef banku centralnego powinien być nudny, lapidarny w wypowiedziach, a nade wszystko przewidywalny. Żadna z tych cech nie dotyczy prof. Adama Glapińskiego, który ma wielki talent krasomówcy i polemisty. I nie potrafi go okiełznać. Prezes NBP udowadnia to co miesiąc na konferencjach prasowych, które przekształca a to w standup, a to w patriotyczna gawędę, a to w wiec polityczny – pisze na łamach dziennika Krzysztof Adam Kowalczyk.

– W 25. minucie usłyszeliśmy, że jednak aktywność gospodarcza w Polsce słabnie, ale to dobrze, bo pomaga walczyć z inflacją. W 37. pojawiła się pierwsza istotna informacja o intencjach RPP: „Jak inflacja będzie szybko schodzić z 16 proc., to będzie przestrzeń do obniżenia stóp”. A w październiku? RPP może podniesie stopy (o 0,25 pkt proc.), a może nie – dodaje dziennikarz.

Z drugiej strony trudno się dziwić Glapińskiemu. Co ma mówić szef NBP, jeśli zgodnym zdaniem ekonomistów inflacja w Polsce już wkrótce sięgnie 20 proc.?