Inflacja zwala z nóg. Kolejny rekordowy miesiąc

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w sierpniu wynosiła 16,1 proc. To najwyższy poziom od… 25 lat.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


– W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 23,9 proc.), żywności (o 18,1 proc.), transportu (o 19,5 proc.), restauracji i hoteli (o 16,7 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 12,6 proc.) – poinformował GUS.

O wiele gorzej sytuacja wygląda, jeśli sprawdzimy, o ile wzrosły ceny w sklepach. Przedstawia to raport „Indeks cen w sklepach detalicznych” stworzony przez UCE RESEARCH i Wyższe Szkoły Bankowe.

Wynika z niego, że w sierpniu cena towarów dostępnych w sklepach wzrosła aż o 23,7 proc. w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku. W lipcu ceny wzrosły zaś „zaledwie” o 18,6 proc. w porównaniu z lipcem 2021 r.