Jak działa pisowska propaganda?

Propaganda często jest kojarzona z materiałami przygotowywanymi przez władze danego kraju w celu okłamywania obywateli w taki sposób aby nie znali prawdy i działali zgodnie z interesem partii.

W XX wieku termin propaganda często wiązał się z podejściem manipulacyjnym z uwagi na używanie jej przez reżimy totalitarne.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Propaganda totalitarnych reżimów polega na manipulacji intelektualnej i emocjonalnej z użyciem jednostronnych, niewłaściwych etycznie lub nawet całkowicie fałszywych argumentów i wiąże się ściśle z użyciem dezinformacji, zmierza do upowszechnienia trwałych postaw społecznych poprzez narzucenie i zmuszenie odbiorców do przyjęcia określonych treści i stanowi jeden z elementów indoktrynacji. 

W języku potocznym utrwaliło się wartościujące znaczenie terminu pisowskiej propagandy jako synonimu stosowania kłamstw, półprawd, manipulacji – jako przeciwieństwo informacji, refleksji i dyskusji.

W Polsce jednym z głównych narzędzi propagandy władzy jest TVP. W ocenie wielu osób to właśnie działania pisowskiej propagandy doprowadziły m.in. do morderstwa prezydenta Pawła Adamowicza.

W sieci jest bardzo wiele materiałów, które odnoszą się do pisowskiej propagandy. Mają wymiar informacyjny, ostrzegający oraz wyśmiewający pisowską propagandę. Polacy reagują na propagandę PiS podobnie jak reagował nasz naród na propagandę niemiecką w czasie II Wojny Światowej: