Jeden z internautów przygotował poradnik dla mężczyzn, którzy mogą paść ofiarą tak zwanej ustawy antyprzemocowej.

“Dla niewtajemniczonych: Sejm w 2020 roku przyjął ustawę, która pozwala policji na dokonanie eksmisji (nakazu opuszczenia mieszkania) potencjalnego sprawcy przemocy domowej.

Reklamy

1. Dlaczego muszę opuścić mieszkanie?
Ponieważ zostałeś uznany przez policję za osobę stosującą przemoc domową i stanowisz bezpośrednie zagrożenie dla swoich Bliskich.

2. Na jak długo muszę opuścić mieszkanie?
Na minimum 14 dni, z opcją przedłużenia na wniosek policji lub osoby wobec której stosowana była przemoc domowa. Izolacja może być przedłużana bezterminowo.

3. Czy wymagany jest wyrok sądu?
Nie. Wyrok sądu nie jest wymagany, wystarczy decyzja patrolu policji

4. Czy mimo eksmisji muszę płacić rachunki?
Tak. Osoba eksmitowana jest zobowiązana do finansowego zabezpieczenia ofiar przemocy domowej pozostających we wspólnie zajmowanym mieszkaniu.

5. Czy mogę się odwołać?
Tak. Odwołanie od decyzji policji należy złożyć w przynależnym sądzie jednak nie dłużej niż 3 dni od daty eksmisji. Sąd ma następnie 2 dni na uchylenie bądź podtrzymanie decyzji .

6. Ale mieszkanie należy do mnie!
Status własnościowy mieszkania nie ma znaczenia w stosowaniu Ustawy. Nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania może otrzymać także wyłączny jego właściciel. Należy pamiętać, że priorytetem państwa jest ochrona ofiar przemocy domowej, a nie ochrona własności prywatnej.

7. Gdzie będę spał?
U rodziny, znajomych, w hotelu lub w noclegowni. Policjanci są zobowiązani ustawą do udzielenia informacji o adresie najbliższej doclegowni

8. Co mogę ze sobą zabrać?
Tylko to, co posiadasz przy sobie podczas otrzymania nakazu eksmisji. Nie możesz zabrać żadnych rzeczy osobistych takich jak ubrania, narzędzia pracy, elektronika czy leki, a także zwierzęta domowe, bez zgody osoby dotkniętej przemocą. Po otrzymaniu takiej zgody możesz odebrać wskazane rzeczy osobiste w asyście policji we wcześniej ustalonym terminie.

9. Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie w przypadku fałszywego oskarżenia?
Ustawa nie przewiduje odszkodowań za fałszywe oskarżenie i niesłuszną eksmisję.” – napisał użytkownik portalu Wykop.pl

źródło: Wykop.pl

 

Poprzedni artykułW PiS panika. “Prezes zmotywował młodych do pójścia na wybory”
Następny artykuł28 listopada kobiety maszerują na Żoliborz. Parasolką w Kaczyńskiego!