Serwis internetowy AferyObajtka.com zniknął z sieci. Czy stało się tak na skutek działań PiS? Najprawdopodobniej.

Kilka tygodni temu w sieci zadebiutował serwis AferyObajtka.com. Prezentował on niewyjaśnione sprawy związane z Danielem Obajtkiem. Zebrane w jednym miejscu robiły bardzo duże wrażenie. Jednak dzisiaj nie da się już tej treści zobaczyć – najwyraźniej strona została zablokowana.

Reklamy

Kto mógł podjąć działania tego typu? Nie wiadomo.

Strona Afery Obajtka prezentowała m.in. takie treści jak: 

 • W kwietniu 2013 r. Obajtek będący wójtem Pcimia został zatrzymany przez CBA. Usłyszał zarzuty współdziałania ze zorganizowaną grupą przestępczą Macieja C. ps. „Prezes” i wyłudzenia 1,4 mln zł z firmy swoich wujów. Po dojściu PiS do władzy akt oskarżenia zostaje wycofany.
 • D. Obajtek tylko w okresie od 1999 r. do 2006 . dostał od rodziny 1,9 ha gruntów. Jak donosi „Business Insider” darowizny są dopiero opodatkowane od 2002 r. (wcześniejsze nie mają pieczątki skarbówki) czyli od momentu zostania radnym gminy Pcim i tym samy złożenia oświadczenia majątkowego.
 • Ustawa o samorządzie zakazuje łączenia funkcji wójta z działalnością w biznesie, mimo to są podejrzenia o prowadzenie nieformalne spółki TT Plast przez D. Obajtka, m. in. 26 lutego 2021 „Gazeta Wyborcza” prezentuje nagrania na których słychać, jak Obajtek będąc wójtem Pcimia wydaje polecenia dyrektorowi handlowemu wspomnianej spółki, łącznie to kilkanaście połączeń w okresie luty-sierpień 2009 r.
 • Daniel Obajtek wg doniesień „GW”, gdy był wójtem Pcimia chciał wykończyć firmę swojego wuja. „Choć jako samorządowiec nie mógł tego zrobić, kierował z tylnego siedzenia konkurencyjną spółką” – pisali dziennikarze.
 • D. Obajtek zeznając przed sądem w grudniu 2014 r., miał skłamać pod przysięgą w trakcie procesu, dotyczącego wyłudzeń dotacji z UE przez jego wuja, iż nie miał żadnych kontaktów biznesowych z TT Plast.
 • Halina Obajtek, matka Daniela Obajtka, w czasach, gdy jej syn był wójtem Pcimia porzuciła pracę jako krawcowa za 1,5 tys. zł na miesiąc i kupiła za gotówkę udziały w firmie znajomych Daniela Obajtka za z ok. 800 tys. zł.
 • CBA skontrolowało oświadczenie majątkowe w 2012 roku za lata 2010-2011 D. Obajtka ówczesnego wójta Pcimia. Z raportu wynika, że nie wykazała zaniżoną wartość domu w Stróży o blisko 100 tys. zł
 • Kontrola CBA z 2012 roku wykazała, że D. Obajtek o blisko 300 tys. również zaniżył wartość posiadanych nieruchomości poprzez niewykazanie czterech budynków rekreacyjnych znajdujących się na terenie działki położonej w Kopalinie. Ponadto nie wykazał posiadania działki i zadłużenia w wysokości 86 tys. zł.
 • Jesienią 2017 roku D. Obajtek kupuje kilkusetmetrowy pałac i 1,45 hektara ziemi w gminie Choczewo na Pomorzu. Kiedy latem 2018 roku inwestycją interesują się media, Obajtek końcem sierpnia przekazuje dworek w użytkowanie Fundacji Pomocy i Więzi Polskiej „Kresy RP”. Zaraz po tym dotację na remont przyznaje Ministerstwo Kultury w wysokości ok. 800 tys.
 • W 2021 roku 4 marca 2021 umowa Obajtka z fundacją Kresy RP zostaje rozwiązana, a dworek trafia do Fundacji Integracji Przez Sport HANDICAP. Wg doniesień OKO.press mija kilka dni a ministerstwo przekazuje jej 360 tys. zł. W sumie z publicznych pieniędzy na remont pałacyku Obajtka poszło co najmniej 1,57 mln zł.
 • W tym samym roku (tj. 2020) Fundacji Integracji Przez Sport HANDICAP, której prezes Orlenu Daniel Obajtek wydzierżawił swój dworek, otrzymuje wsparcie jeszcze z dwóch podmiotów związanych ze spółkami energetycznymi tj. z Fundacji Lotos na 150 tys. oraz Fundacji Tauron (kwota nie jest dokładnie znana).
 • Wg ustaleń serwisu oko.press prezes Orlenu kupił w czerwcu 2020 roku luksusowy pensjonat w Łebie. Nie jest znana dokładna cena, wiadomo, że obciążona została hipoteka kwotą 550 tys. zł.
 • Afera mailowa – Daniel Obajtek używał swojej prywatnej skrzynki e-mail do korespondencji związanej z ważnych dokumentów m. in. przesłał informacje o wynikach PGNiG, Lotosu i PKN Orlen osobie D. Muniak.
 • Sędzia, która umorzyła sprawę karną przeciw Danielowi Obajtkowi, będąca wtedy szeregową sędzią Sądu Okręgowego, szybko awansowała. Dziś jest wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Krakowie.
 • Czystki kadrowe jakich dokonał Daniel Obajtek na stanowisku prezesa ARiMR spowodowały zawirowania w wypłacaniu funduszy unijnych dla rolnictwa i obszarów wiejskich. „W półtora roku jego urzędowania zakres realizacji wypłat z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wyniósł 10 procent” – informował rzecznik PSL Miłosz Motyka.
 • Brat Daniela Obajtka od lat łączy pracę w Lasach Państwowych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Duże znaczenie w tym mają nieruchomości, które „krążą” po rodzinie Obajtków co utrudnia w oszacowaniu majątku prezesa Orlenu i porównaniu go ze składanymi oświadczeniami. Bartłomiej Obajtek, brat Daniela, po wygranej PiS w wyborach parlamentarnych awansował w latach 2016-2018 był szefem Nadleśnictwa Choczewo, a w styczniu 2018 roku został dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.
 • Rosnące zadłużenie Orlen za prezesury D. Obajtka. Od momentu przejęcia przez Obajtka sterów Orlenu tj. od lutego 2018 dług koncernu wzrósł z niecałego jednego mld zł na koniec 2017 do kilkunastu miliardów na koniec 2021.
 • Jak podało „Radio Zet” D. Obajtek kupił działki na Pomorzu w okolicach planowanej elektrowni atomowej. Dodatkowo rozgłośnia podała, że „Z prawa pierwokupu działek zrezygnował wcześniej Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Dyrektorem Generalnym KOWR jest od kwietnia były podwładny Obajtka”
 • Kolejnym ruchem D. Obajtka, który w sposób poważny podporządkowuje znaczną część rynku medialnego państwowej firmie, a tym samym obecnej władzy w Polsce, jest nabycie „Polska Press” przez paliwowy koncern Orlen. Co spowodowało przejęcie 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych, a także ponad 100 tygodników lokalnych i setki lokalnych portali. Od momentu przejęcie zwłaszcza w regionalnych gazetach zaczęły się zmiany na stanowiskach redaktorów naczelnych, dziś są tubą propagandową władzy.
 • Stacja TVN24 ujawniła w 2021 roku, że niewielka firma Wędzonka z rodzinnych Myślenic Daniela Obajtka dostarcza parówki do hot-dogów na stacji Orlen. Jak podaje TVN24 pełnomocnik zarządu myślenickiej spółki jest powiązana z prezesem paliwowego koncernu.
 • W listopadzie 2022 roku dziennikarze „Superwizjera” TVN pokazują masową wycinkę lasów na Mazurach. Jedna z historii dotyczy działki oraz nielegalnie doprowadzonej do niej kanału wodnego. W tle tej historii pojawia się nazwisko Obajtek.
 • Brak dostępu do informacji niejawnych o klauzuli „tajne”. Jacek Sasin chce, żeby prezesi najważniejszych spółek państwowych mieli dostęp do informacji niejawnych o klauzuli „tajne”. Według informacji medialnych takiego dostępu nie ma Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
 • Działacze PiS dobrze sobie żyją u prezesa Obajtka. Podległa Orlenowi grupa Energa pozostaje najpopularniejszym miejscem zatrudnienia radnych PiS z Pomorza. W należącej obecnie do Orlenu grupie Energa radni PiS robili kariery od początku 2016 r. Sprawę opisała GW w artykule „Działacze PiS dobrze sobie żyją u prezesa Obajtka
 • Prezesem Energi, jednego z największych koncernów energetycznych w Polsce została Zofia Paryła, która przed laty pracowała z Danielem Obajtkiem w Elektroplaście. Zaświadczała, że Obajtek jest niewinny zarzutów o nadużycia.
 • Przejęcie firmy Lotos przez Orlen to jedna z najbardziej kontrowersyjnych fuzji od lat. Spowodowało ona m.in., że część stacji gdańskiej rafinerii przechodzi do węgierskiej firmy powiązanej s kapitałem Rosyjskim, a część udziałów do saudyjskiej firmy Saudi Aramco.
 • Kontrola oświadczeń majątkowych za 2010 oraz 2011 rok skutkowało wszczęciem śledztwa na wniosek CBA, jednak mimo nieprawidłowości zostało ono umorzone. Nieznane są wyniki dotyczące kontroli wcześniejszych oświadczeń z lat 2006-2009.
 • D. Obajktek w 2009 roku kupuje dworek w Łężkowicach, a po dwóch latach aktem darowizny przepisuje go bratu Bartłomiejowi. W 2013 roku na działce powstaje okazały pałac, wg różnych źródeł wart obecnie ok. 5 mln zł. W 2016 roku nieruchomość z powrotem trafia do D. Obajtka po przepisaniu jej przez brata na niego.
 • D. Obajtek otrzymuje darowiznę w postaci działki w Choczewie koło Łeby wg doniesień mediów w 2014 od swojego ojca. Liczne darowizny od bliskich to jedna z charakterystycznych cech majątku jaki posiada prezes Orlen.
 • W 2010 roku pod zastaw działki w Choczewie Obajtek bierze kredyt hipoteczny na kwotę 463 tys. zł. Hipotekę wraz zabezpieczeniem odsetek obciążono na 1,2 mln zł, a termin spłaty miał upłynąć w 2025 r. Wg doniesień medialnych zastaw został wykreślony w 2012, co oznacza, że kredyt najprawdopodobniej musiał zostać spłacony. Zaciągniętego kredytu Obajtek nie wykazywał w swoich oświadczeniach majątkowych.
 • D. Obajtek kupuje w 2013 r. trzy działki w miejscowości Lanckorona (w tym jedną z chałupą na zabytkowym Rynku) w Małopolsce za kwotę 215 tys. zł . Rok później robi darowiznę dla swojej mamy, a nieruchomość znika z oświadczenia majątkowego. W 2016 r. media pisały, że na zabytkowym lanckorońskim rynku Obajtkowie stawiają piętrowy dom, a na parterze otwiera się lodziarnia. Jak donosił serwis oko.press z tablicy informacyjnej budowy wynikało, że inwestorem jest Obajtek, który był już wówczas szefem ARiMR.
 • W 2012 roku Obajtek wydał o 776 tys. zł więcej niż zarobił, tylko w tym roku oszczędności Obajtka wzrosły o 295 tys. zł – z 5 tysięcy na 300 tys. zł – informacje te podał Newsweek.
 • Milionowa zniżka za luksusowy apartament w Warszawie. D. Obajtek płaci w 2018 r. zaledwie tylko 6,9 tys. zł zamiast 12,5 tys. (ówczesna średnia cena w stolicy) za metr kwadratowy luksusowego 187-metrowy apartamentu w Warszawie, co daje blisko milionową zniżkę.
 • Spółkę ERG Bieruń-Folie produkująca wysokiej jakości folie polietylenowe, w której Daniel Obajtek i jego matka mają po 10 proc. udziałów, od początku zdobycia władzy przez PiS dostaje milionowe dotacje. Jaki pisała Renata Grochala z Newsweek: „Odkąd PiS zdobył władzę, spółka podpisała umowy na 29,7 miliona złotych dofinansowania z NCBiR na badania związane z produkcją folii. Portal Wp.pl podał, że w październiku 2016 roku dostała z kolei z Banku Gospodarstwa Krajowego 3,1 miliona złotych w ramach Regionalnej Pomocy Inwestycyjnej. W kwietniu 2017 roku NCBR da 3,9 miliona złotych. Obajtek był już wtedy prezesem państwowej Energi, pupilem ówczesnej premier Beaty Szydło. Razem występowali w kampanii wyborczej PiS w 2015 roku”.
 • Dworek zakupiony w 2017 roku przez Obajtka, zostaje w 2018 przekazany w użytkowanie Fundacji Pomocy i Więzi Polskiej „Kresy RP”, którego remont wspiera kwotą łącznie 410 tys. zł – Fundacja KHGM, a potem także Fundacja PKO BP (kwota nie jest znana).
 • Fundacji Integracji Przez Sport HANDICAP, której prezes Orlenu Daniel Obajtek wydzierżawił swój dworek na Pomorzu, otrzymuje w 2020 wsparcie od Fundacji Orlenu w wysokości 200 tys. zł.
 • Wg analizy Posła Marka Sowy z lutego 2018 roku wykazane dochody D. Obajtka nie pokrywają się z majątkiem w oświadczeniach za 2012 i 2013 rok. Różnica wychodzi niebagatelna – 800 tys. zł. Poseł Sowa zawiadamia CBA i prokuraturę. Mimo nieprawidłowości sprawa oświadczeń zostaje umorzona przez Prokuraturę Rejonową Kraków Śródmieście-Zachód.
 • Syn Beaty Szydło (Tymoteusz, ex-ksiądz) pod zmienionym nazwiskiem, został zatrudniony w firmie ERG Bieruń Folie, której udziałowcami są Daniel Obajtek i jego matka. W wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” D. Obajtek nie ukrywał, że prosiła go o to sama była premier Szydło.
 • Mazurski biznesmen Paweł Petrusewicz mający na koncie wyroki za oszustwo i nielegalne posiadanie broni ujawnia, że pomógł D. Obajtkowi kupić ziemię na Mazurach. Sprawę niejasnego zakupu 1 ha ziemi nad mazurskim jeziorem opisała „Gazeta Wyborcza” w artykule „Afera mailowa. Daniel Obajtek i pośrednik z przeszłością”.
 • „Gazeta Wyborcza” poza S. Kobyłkiewicz zidentyfikowała jeszcze sześciu byłych funkcjonariuszy CBA, pracujących dziś w Orlenie. Wszystko zostało opisane w artykule „Obstawa Obajtka z CBA. Byli agenci dostali intratne stanowiska w Orlenie”. Paweł Wojtunik, szef CBA w latach 2009-15 podkreśla w wypowiedzi dla GW, że „Obstawiając się byłymi agentami CBA, Daniel Obajtekmoże liczyć na ich kontakty. Ci ludzie mają w służbie kolegów, dostęp do baz danych i akt spraw. Taki układ daje poczucie bezkarności, ale może też stanowić odpowiedź na pytania o brak reakcji Biura na to, co obecnie dzieje się wokół Obajtk”.
 • Daniel Obajtek jako prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (listopad 2015- marzec 2017) zasłynął ogromnymi czystkami kadrowymi, zwolnił ponad 400 pracowników na stanowiskach kierowniczych w centrali i regionach, a łącznie to ponad 1000 osób. Kosztowało to budżet państwa ogromne odszkodowania jakie m. in. przyznał sąd zwolnionym pracownikom, jak wynika z informacji PSL łącznie to ok. 3 mln.
 • Brat Daniela Obajtka, Bartłomiej jako jako pracownik Lasów Państwowych poza usługami hotelarskich i gastronomicznych prowadził także co najmniej od 2011 roku Biuro Projektowe i Geodezyjne “Nord Pro-Geo” w mieszkaniu w Spocie, gdzie oferował m.in. usługi związane z leśnictwem, usługi geodezyjne, doradztwo w zakresie architektury. Od 2014 roku w miejscu tym działało także biuro nieruchomości. Firma Obajtka dostała w związku z pandemią koronawirusa ponad 420 tys. zł wsparcia publicznego. Sprawę opisał portal okro.press a artykule „Brat Daniela Obajtka: posada w Lasach Państwowych, prywatny biznes i „krążące” nieruchomości za miliony
 • Spadek notowania akcji Orlen o 40% z ok. 100 zł w chwili objęcia przez Obajtka stanowiska prezes Orlen do ok. 60 zł obecnie.
 • Orlen pod kierownictwem D. Obajtka wykupuje większościowy pakiet akcji Ruchu, zajmującego się głównie dystrybucją prasy oraz sprzedażą drobnych artykułów przemysłowych. Krok ten pozwolił państwowej firmie na znaczną kontrolę dystrybucji prasy w Polsce.
 • Zakup „Polska Press” od niemieckiego koncernu wywołał wiele wątpliwości co do siedzib redakcji posiadanych przez spółkę tytułów. Według „Gazety Wyborczej” Orlen kupując Polska Press przeją w znacznej mierze same tytuły, bez nieruchomości w których znajdują się redakcje. Warto też wspomnieć, że transakcja nie została zastopowana mimo wstrzymania przez Sąd decyzji prezesa UOKIK ws. przejęcia przez Orlen spółki „Polska Press”.
 • Firma Energa za czasów prezesury Daniela Obajtka przestała wykonywać 22 spośród ponad 150 długoterminowych umów na zakup zielonych certyfikatów. W tym zakresie m.in. pisała „Gazeta Wyborcza” tj.: „Spółka zdecydowała o wszczęciu postępowań sądowych i arbitrażowych przeciwko właścicielom farm wiatrowych bankom posiadającym wierzytelności inwestorów wiatrowych. Nie czekając jednak na wyroki, przestała płacić inwestorom dodatkowe wynagrodzenie z tytułu zielonych certyfikatów.”

W pierwszym procesie w tym zakresie sąd w maju 2018 roku wydał wyrok w którym staną po stronie firmy wiatrowej.

 • W tym samym reportażu TVN informuje, że: „sam Obajtek ma działkę nad pobliskim jeziorem Szymonek, wyciął drzewa poza jej granicami i uzyskał dostęp do brzegu”, jak dowiadujemy się dalej Regionalna Dyrekcja Wód Polskich na czele której stoi kandydatka PiS do parlamentu, uznała, że została naprawiona szkoda nowymi nasadzeniami, jednak dziennikarze nie zidentyfikowali nowych drzew na działce prezesa Orlen.
 • Szef PKN Orlen Daniel Obajtek ma problem z elektrownią w Ostrołęce. Amerykanie, którzy w miejsce bloków węglowych mają postawić instalacje gazowe, chcą renegocjacji dotychczasowych umów – donosi portal Wyborcza.biz. I podaje, że wykonawca może chcieć nawet 400 milionów złotych więcej za ich wykonanie.
 • „System Daniela”. Gdy Obajtek się umocnił w spółkach i wziął się za system finansowania PiS, to wszystko działa jak w zegarku. Po 74,5 tys. zł. na dwie różne kandydatki dwóch wrogich frakcji. Szydło sojuszniczka Ziobry, Kopcińska od Morawieckiego — dla każdego coś sutego. Sprawę opisał onet.pl w artykule pt. „System Daniela”. Tak orlenowcy wpłacali na kampanię Szydło i Kopcińskiej
 • Po ekspresowym konkursie wiceprezesem w Enerdze została Elżbieta Bugaj z firmy produkującej folie, której wspólnikami są prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i jego matka.

Kopię strony można obejrzeć w serwisie Web Archive.

Poprzedni artykułObajtek w opałach. Ważą się losy prezesa Orlenu
Następny artykułRosyjski szpieg w pisowskiej komisji ds. likwidacji WSI coraz bardziej obciąża Kaczyńskiego