[Counter-Box id="1"]

Faszyzm coraz bardziej wyziera zza logo partyjnego. Jeden z internautów trafnie to podsumował:

“Faszyści szukali wrogów i wskazywali wrogów. Wyznaczanie wrogów to podstawa jednoczenia partii wokół celu jakim jest obrona przed rzekomym atakiem “obcych ideologicznie” sił.

Reklamy

Celem politycznym faszyzmu jest ustanowienie państwa totalitarnego, które pod względem gospodarczym oparte jest na korporacjonizmie. Intelektualną podstawą ideologii faszyzmu jest z kolei nacjonalizm. Przedstawiany jako „trzecia droga” jest radykalnym przeciwieństwem liberalnej demokracji.

Faszystowska wizja korporacjonizmu gospodarczego polegała, w zależności od kraju i branży, na zarządzaniu przez rząd poszczególnymi sektorami gospodarki bezpośrednio, lub też poprzez prywatne, ale kontrolowane przedsiębiorstwa. Korporacjonizm gospodarczy był również stosowany w celu gnębienia opozycji politycznej i nagradzania lojalnych.

Art. 13 Konstytucji: „Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.” – napisał internauta portalu Wykop.pl

Poprzedni artykułWładza, która musi straszyć społeczeństwo, nie ma nic do zaproponowania na kolejne lata
Następny artykułAle odlot! Co powie teraz?!