Duda ma poważne kłopoty. Nie wskazał członków PKW, będzie wniosek o Trybunał Stanu?

– Siedmiu z dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) powołuje Prezydent na podstawie wskazania Sejmu. Taką konstrukcję do Kodeksu wyborczego wpisano za rządów PiS w 2018 r. Kadencja tych członków PKW odpowiada kadencji Sejmu (art. 157 par. 2c Kodeksu wyb.) – informuje Maciej Berek.

– Sejm 21 grudnia 2023 r. (ponad miesiąc temu) podjął uchwałę w sprawie wskazania Prezydentowi członków PKW. Od dnia przekazania tej uchwały Prezydentowi, Prezydent może i powinien powołać członków PKW wskazanych przez Sejm, ale tego nie robi. Członkostwo w PKW osób powołanych na podstawie wskazania przez poprzedni Sejm z mocy prawa upłynie po 150 dniach od dnia wyborów do Sejmu (art. 158 par. 1a). Co nie zmienia reguły, że kadencja tych członków z mocy ustawy jest powiązana z kadencją Sejmu i Sejm nowej kadencji ma prawo i obowiązek wskazać Prezydentowi nowych członków PKW, a Prezydent ma obowiązek ich powołać.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


– Ciekawe, dlaczego Prezydent tyle z tym zwleka…. Jakieś domysły? – podsumowuje Berek.

Komentarz nasuwa się tylko jeden: Duda zmierza wprost przed Trybunał Stanu.