ABW nielegalnie stosuje system Predator do włamań na telefony

Predator to oprogramowanie do hakowania telefonów, które zostało opracowane przez firmę Cytrox z siedzibą w Skopje w Macedonii Północnej. Używa go ABW – twierdzi Jan Piński, redaktor naczelny Wieści24.pl.

Predator ma podobne funkcje do oprogramowania szpiegującego Pegasus. Po zainstalowaniu na telefonie Predator może uzyskać dostęp do każdej wiadomości, połączenia, zdjęcia i hasła, a także ma możliwość ukrywania aplikacji, których nie chce znaleźć. Predator może dodać urząd certyfikacji do telefonu, nakłaniając urządzenie do zaufania złośliwym aplikacjom i stronom internetowym. Może również otworzyć kamerę i mikrofon telefonu, używając ich przeciwko użytkownikowi.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Oprogramowanie szpiegujące Cytrox było sprzedawane rządom na całym świecie w tym Polsce. Było ono wykorzystywane do inwigilacji przeciwników politycznych i krytyków rządu.

Instalacja Predatora, przynajmniej w poprzednich wersjach, wymagała interakcji użytkownika.  Jest to realizowane poprzez wysłanie linku za pośrednictwem wiadomości e-mail lub SMS, kierując cel do domeny, która pobiera złośliwe oprogramowanie, zanim ponownie przekieruje na legalną stronę.

Oprogramowanie szpiegujące tak zaawansowane jak Predator, używane w Polsce przez ABW, jest niezwykle wyrafinowane i bardzo mało prawdopodobne, aby ktokolwiek bez specjalnego przeszkolenia i narzędzi mógł nawet wykryć infekcję, nie mówiąc już o zapobieganiu jej.

W świetle ostatnich wyroków sądów i komentarzy sędziów stosowanie Predatora jest w Polsce nielegalne.