Śledztwo ws. wykorzystania Black Hawka na pikniku partyjnym – kontrowersje wokół byłego wiceszefa MSWiA

Lato 2023 roku przyniosło wiele emocji związanych nie tylko z wysokimi temperaturami, ale także z niecodziennym wydarzeniem, jakim był przelot śmigłowca Black Hawk nad piknikiem organizowanym przez partię ówcześnie rządzącą czyli PiS. Teraz, kilka miesięcy później, sprawa ta nabiera nowego wymiaru. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie możliwego przekroczenia uprawnień przez byłego wiceszefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Macieja Wąsika, który miał nakłaniać policję do użycia wojskowego śmigłowca podczas tego zdarzenia.

Akcja z udziałem Black Hawka, śmigłowca zazwyczaj kojarzonego z operacjami specjalnymi, na cywilnym, partyjnym evencie, wywołała szerokie kontrowersje. Internautka, której wypowiedź przywołuje to zdarzenie, zwraca uwagę na fakt, iż jego użycie mogło nie tylko naruszać procedury, ale również etykę wykorzystania zasobów publicznych na potrzeby prywatne czy partyjne.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Śledztwo ma na celu ustalenie, czy doszło do nielegalnego wykorzystania uprawnień przez Macieja Wąsika, który miał wywierać nacisk na funkcjonariuszy policji, aby ci przystali na demonstracyjne użycie śmigłowca podczas imprezy. Sprawa ta rzuca światło na ważne kwestie związane z zarządzaniem publicznymi zasobami oraz granicami wpływów politycznych w sferze decyzji administracyjnych i operacyjnych służb.

Z perspektywy prawnej, krytyczne znaczenie ma ustalenie, czy działania te przekroczyły ramy prawne związane z dysponowaniem sprzętem wojskowym, który z założenia przeznaczony jest do zadań o innym charakterze i wagomiarze. W sytuacji, gdyby zarzuty okazały się prawdziwe, mogłyby one nieść za sobą poważne konsekwencje dla osoby odpowiedzialnej, w tym potencjalne zarzuty nadużycia władzy.

W ocenie wielu osób Wąsik powinien siedzieć.