Czym jest cisza wyborcza?

Cisza wyborcza to okres poprzedzający wybory, podczas którego obowiązuje zakaz prowadzenia jakiejkolwiek agitacji wyborczej. Jest to czas, w którym zarówno kandydaci, jak i partie polityczne muszą powstrzymać się od wszelkich działań mających na celu zdobycie poparcia wyborców. W Polsce cisza wyborcza rozpoczyna się 24 godziny przed dniem głosowania i kończy się wraz z zamknięciem lokali wyborczych.

Cisza wyborcza obowiązuje nie tylko w tradycyjnych mediach, ale również w internecie, w tym na portalach społecznościowych. Jednakże, istnieją pewne wyjątki. Na przykład, materiały wyborcze umieszczone w przestrzeni publicznej przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być usuwane. Ponadto, prywatne rozmowy między obywatelami na temat wyborów nie są objęte ciszą wyborczą, o ile nie przybierają formy publicznej agitacji.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Cisza wyborcza budzi różnorodne opinie. Jej zwolennicy podkreślają, że jest ona niezbędna do zapewnienia uczciwości wyborów i chronienia wyborców przed manipulacją. Przeciwnicy argumentują, że w dobie internetu i mediów społecznościowych, cisza wyborcza staje się anachronizmem i jest trudna do egzekwowania. Wskazują również, że wolność słowa powinna obowiązywać w każdym momencie, również w czasie wyborów.