Zorganizowana grupa przestępcza w TVP. Afera z fikcyjnymi fakturami zaprowadzi córkę senatora PiS do więzienia?

Mafia w TVP.

TVP złożyła w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o przestępstwie, jakiego miało dopuścić się ścisłe kierownictwo kanału TVP Biełsat. Zorganizowana grupa miała latami wyprowadzać pieniądze polskich podatników na fikcyjne i przepłacone usługi IT.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Jak ujawniło Radio Zet zawiadomienie jest wynikiem audytu, który przeprowadzili zewnętrzni audytorzy – prawnicy i ekonometrycy. Jak uzupełnia magazyn „Press” są to prawnicy i ekonometrycy związani z byłym likwidatorem Polskiego Radia Grzegorzem Jakubowskim.

Fikcyjne i przepłacone usługi IT to m.in. usługi informatyczne, programistyczne czy konfiguracji sprzętu. Szacowana przez audytorów wartość tzw. pustych faktur przekracza 5 mln złotych.

Sankcja za wyprowadzenie takich środków ze spółki skarbu państwa przewiduje karę do 20 lat pozbawienia wolności. Co więcej, w zawiadomieniu mowa jest o niekorzystnych dla TVP umowach i zleceniach, bez zabezpieczenia interesów prawnych zamawiającego na co najmniej 6-8 mln zł.

Umowy były podpisywane bez analizy potrzeb i wymagań, z ominięciem postępowań przetargowych i bez analizy rynku. Umowy były zawierane z podmiotami nieposiadającymi żadnych środków trwałych, tworzonymi pod konkretne zamówienia.

To jednak dopiero wierzchołek góry. Zdaniem audytorów afera może dotyczyć wielokrotnego fakturowania za te same prace przez różne podmioty.

Odwołana niedawno córka senatora PiS, a zarazem wieloletnia dyrektorka, zwana też dyktatorką Biełsatu Agnieszka Romaszewska już zdążyła oskarżyć likwidatora i audytorów, iż próbują z niej zrobić złodziejkę. Będzie miała okazję się wytłumaczyć przed prokuratorami.