21 maja 2026

Mocne wystąpienie Tuska. „To nieprawda, że Polska jest zalewana migrantami”

Reakcja Donalda Tuska na doniesienia o sytuacji na granicy polsko-niemieckiej, gdzie według opozycji dochodzi do niekontrolowanego napływu migrantów, pokazuje, że priorytetem rządu jest ochrona polskiego porządku prawnego i bezpieczeństwa obywateli. Wypowiedzi premiera, w tym bezpośrednia rozmowa z kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem, świadczą o jego determinacji w rozwiązywaniu problemów w sposób racjonalny.

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej od kilku dni budzi emocje, głównie za sprawą populistycznych komunikatów PiS, w tym posła Sebastiana Kalety, który sugeruje, że Straż Graniczna przyjmuje migrantów bez weryfikacji. Tego rodzaju narracja, podsycana przez politycznych przeciwników rządu, ma na celu wywołanie paniki i przedstawienie Polski jako kraju „zalewanego” migrantami. Donald Tusk w odpowiedzi na te zarzuty nie tylko stanowczo zaprzeczył tym tezom, ale także podjął konkretne kroki, by wyjaśnić sytuację i zapewnić pełną kontrolę nad granicą.

Podczas briefingu prasowego premier jasno podkreślił: „To nieprawda, że Polska jest zalewana nielegalnymi migrantami ze strony zachodniej”. Tusk nie poprzestał na słowach – zapowiedział odprawę z przedstawicielami MSWiA, Straży Granicznej, wojska i policji, by dokładnie ocenić sytuację na wszystkich granicach. Premier także jasno poinformował stronę niemiecką, że Polska nie będzie przyjmować migrantów, których status budzi jakiekolwiek wątpliwości. „Każdy taki przypadek będzie badany, a konsekwencją tego będzie niewpuszczanie nikogo, także ze strony niemieckiej, którego papiery, czy powód, dla którego miałby być przekazany stronie polskiej, jest wątpliwy” – powiedział Tusk. Tego rodzaju stanowisko to nie tylko wyraz suwerenności Polski, ale także dowód na to, że premier potrafi prowadzić twardą, ale rzeczową politykę międzynarodową. Współpraca z Niemcami, kluczowym partnerem w Unii Europejskiej, wymaga delikatności, ale także asertywności – i Tusk doskonale balansuje między tymi wartościami.

Szef rządu zapowiedział również, że Straż Graniczna będzie dostarczać szczegółowe raporty na temat przypadków nielegalnego przekraczania granicy oraz egzekwowania jego poleceń. To pokazuje, że Tusk nie tylko reaguje na bieżące problemy, ale także wprowadza mechanizmy, które zapewnią długofalową kontrolę nad sytuacją. W odróżnieniu od populistycznych wezwań do tworzenia „obywatelskich patroli” czy innych form samoorganizacji, które mogą prowadzić do chaosu, Tusk stawia na profesjonalne służby i ramy prawne. To podejście zasługuje na uznanie, bo pokazuje, że państwo działa w sposób zorganizowany i przewidywalny.

Tusk, podejmując szybkie i zdecydowane kroki, udowadnia, że jest liderem, który nie ulega panice, lecz szuka rozwiązań. Jego reakcja na kryzys na granicy polsko-niemieckiej to przykład przywództwa, które łączy stanowczość z szacunkiem dla międzynarodowych partnerów. W czasach, gdy polityka często sprowadza się do pustych gestów i populistycznych haseł, Tusk pokazuje, że można rządzić z głową i charakterem.

Popularne

PILNE! 1300+ AFER PiS i Suwerennej Polski. Aktualizacja 14.02.2026 r

   Lista prawie 1300 nierozliczonych afer  za rządów PiS i...

Szokująca prawda! Znana dziennikarka ujawnia tajemnicę: Kaczyński jest potomkiem Targowicy

Gen zdrady? PiS ma poważne problemy z wizerunkiem. Znana...

„Kaczyński umiera”. Prawnik z TVP twierdzi, że prezes PiS ma nowotwór?!

Kto zastąpi prezesa? Jarosław Kaczyński ma nowotwór – twierdzi prawnik...

Szokujący film z Andrzejem Dudą. Prezydent pod wpływem ledwo trzyma się na nogach?

Czy wirus filipiński zawędrował do Pałacu Prezydenckiego? Opublikowany film...

Sakiewicz buduje partię. Kaczyński traci kontrolę nad Republiką

Republika zamiast PiS? Czy Republika zajmie miejsce PiS na scenie...

Prezydent czy rzecznik PiS? Nawrocki broni Ziobry, Szczepkowska broni...

Karol Nawrocki coraz wyraźniej pokazuje, że urząd prezydenta traktuje...

Garstka gniewnych i wielkie hasła. PiS znów straszy Polaków...

Manifestacja organizowana przez Solidarność pod hasłem „Razem dla Polski...

Od Funduszu Sprawiedliwości do Telewizji Republika. Spektakularny upadek Ziobry

Zbigniew Ziobro od lat próbował przedstawiać siebie jako bezkompromisowego...

Nowa konstytucja starych układów. Nawrocki wraca do polityki PiS

Karol Nawrocki jest już prezydentem niemal od roku, a...

Polityka czy histeria? Morawiecki przekroczył granicę

Mateusz Morawiecki od dawna próbuje budować swój polityczny przekaz...
REKLAMAspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img