17 czerwca 2026

Przygnębiająca feta u Dudy. Jak on mógł?!

Wręczenie Jackowi i Michałowi Karnowskim Krzyży Oficerskich Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotego Krzyża Zasługi Magdalenie Ogórek przez prezydenta Andrzeja Dudę to nie tyle akt uznania państwowego, co gest politycznej lojalności.

Wybór odznaczonych, ich medialna działalność oraz moment wręczenia odznaczeń stanowią kolejny dowód na postępującą instrumentalizację urzędu prezydenta i jego formalnych prerogatyw. Wbrew konstytucyjnie określonemu charakterowi głowy państwa jako symbolu jedności narodu, Andrzej Duda po raz kolejny zadziałał jako funkcjonariusz ideowego skrzydła PiS.

W oficjalnym komunikacie czytamy o „wybitnych osiągnięciach” i „zasługach dla wolnej Polski”. Tymczasem faktyczna działalność braci Karnowskich polegała na budowie lojalnego wobec PiS systemu medialnego, funkcjonującego na pograniczu publicystyki, agitacji i propagandy. Ich portal wPolityce.pl, programy telewizyjne oraz liczne komentarze polityczne nie ukrywają sympatii partyjnych – wręcz przeciwnie, opierają się na systematycznym delegitymizowaniu politycznych przeciwników, często przy użyciu retoryki opartej na insynuacjach, emocjach i uproszczeniach.

W tym kontekście odznaczenia państwowe stają się nie wyrazem uznania dla niezależnego dziennikarstwa, lecz formą politycznej gratyfikacji za lojalność. Karnowscy nie reprezentują pluralizmu mediów ani standardów debaty publicznej – są przykładem symbiotycznego związku władzy wykonawczej z przekazem medialnym, służącym konsolidacji elektoratu i utrwalaniu podziałów.

Postać Magdaleny Ogórek, od kandydatki SLD na prezydenta po komentatorkę prorządowych mediów, to osobny, lecz równie symptomatyczny przypadek. Jej nagroda „za wkład w zachowanie polskiego dziedzictwa narodowego” wydaje się raczej symbolicznym ukłonem wobec medialnej aktywności, mającej na celu legitymizację konkretnej wizji historii – zgodnej z przekazem dominującym w czasach rządów PiS. Jej występy w TVP Info oraz publicystyka, często pozbawione dziennikarskiego dystansu, były niejednokrotnie wykorzystywane do marginalizowania głosów krytycznych wobec rządzących.

Decyzja o przyznaniu odznaczeń państwowych tym trzem osobom powinna być oceniana nie przez pryzmat ich osobistych emocji – bez względu na autentyczność wzruszeń – ale przez konsekwencje instytucjonalne. Andrzej Duda, który kończy drugą kadencję w atmosferze słabnącej politycznej sprawczości, próbuje zabezpieczyć swoje miejsce w historii poprzez akty symboliczne. Problem w tym, że symbole te stają się coraz mniej czytelne dla obywateli – zamiast wyrażać wspólnotę, potwierdzają przynależność.

Prezydent RP ma prawo przyznawać odznaczenia. Jednak w świetle konstytucyjnej funkcji urzędu, każde takie działanie niesie ciężar politycznej odpowiedzialności. Nagrodzenie osób jednoznacznie utożsamianych z jedną stroną debaty publicznej, funkcjonujących w charakterze medialnych egzekutorów partyjnej linii, to jaskrawy przykład nadużycia tego uprawnienia. Zamiast budować autorytet prezydentury jako ponadpartyjnej instytucji, Andrzej Duda de facto degraduje ją do poziomu organizacyjnego zaplecza jednej opcji.

Nie chodzi tu o personalne oceny Karnowskich czy Ogórek, lecz o upadek norm instytucjonalnych. W państwie demokratycznym odznaczenia państwowe mają służyć integracji społeczeństwa wokół wspólnych wartości – odwagi, bezinteresowności, służby publicznej. Ich dewaluacja przez przyznawanie ich osobom wypełniającym funkcję medialnych adwokatów władzy to wyraz słabości, nie siły prezydentury.

Andrzej Duda mógł pozostawić po sobie zapis kadencji naznaczonej trudnymi decyzjami, kryzysami i wyzwaniami. Zamiast tego, wybrał polityczny komfort i uznanie w środowiskach lojalnych. Krzyże, które dziś przypina, stają się nie symbolem zasług, ale świadectwem zredukowania urzędu do roli bezrefleksyjnego uczestnika medialno-partyjnej gry.

Popularne

PILNE! 1300+ AFER PiS i Suwerennej Polski. Aktualizacja 14.02.2026 r

   Lista prawie 1300 nierozliczonych afer  za rządów PiS i...

Szokująca prawda! Znana dziennikarka ujawnia tajemnicę: Kaczyński jest potomkiem Targowicy

Gen zdrady? PiS ma poważne problemy z wizerunkiem. Znana...

„Kaczyński umiera”. Prawnik z TVP twierdzi, że prezes PiS ma nowotwór?!

Kto zastąpi prezesa? Jarosław Kaczyński ma nowotwór – twierdzi prawnik...

Szokujący film z Andrzejem Dudą. Prezydent pod wpływem ledwo trzyma się na nogach?

Czy wirus filipiński zawędrował do Pałacu Prezydenckiego? Opublikowany film...

Zdjęć brak, dowodów brak. Nawrocki każe wierzyć w sukces...

Karol Nawrocki i jego współpracownicy wrócili z wizyty w...

Morawiecki kontra Czarnek. Walka o schedę obnaża słabość PiS

Prawo i Sprawiedliwość przez lata budowało swój polityczny sukces...

Fakty czy insynuacje? Morawiecki wybrał atak zamiast odpowiedzi

Mateusz Morawiecki przez lata przyzwyczaił Polaków do długich konferencji...

Uścisk dłoni to za mało. Nawrocki musi wyjaśnić, co...

Politycy PiS od kilku dni przekonują opinię publiczną, że...

Prezydent, który wskazał wroga. Polska do dziś płaci za...

Niektóre słowa w polityce starzeją się wyjątkowo źle. Szczególnie...

Nowy front Nawrockiego. Spór z rządem ważniejszy niż interes...

Wygląda na to, że Karol Nawrocki znalazł sobie nowy...
REKLAMAspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img