Mieszkańcom i samorządom, którzy odczuwali skutki skażenia powietrza musieli wypłacić 312 tys. dolarów odszkodowań. Zaledwie 2 lata temu Guardian Glass dostał czerwoną kartkę od Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska. teraz – inwestuje w Polsce.

To Guardian Glass ma budować wielką fabrykę szkła pod Częstochową. Okazało się, że co najmniej od 2008 roku zakład tej formy ulokowany w mieście Kingsburg zatruwał powietrze nad doliną San Joaquin w Kalifornii. To szczególny region miejsce w którym jak podała WHO jest najgorsze powietrze w całych Stanach Zjednoczonych. W większości ubodzy mieszkańcy to pracownicy sadów i winnic. Wielu cierpi na astmę (wskaźnik zachorowalności to 14 osób na tysiąc mieszkańców) oraz umiera przedwcześnie z powodu raka.

Wkrótce po tym jak Guardian został wzięty pod lupę w USA zainteresował się nową działką dostępną w katowickiej specjalnej strefie ekonomicznej. Teraz biznes, którego nie chce stan Kalifornia zainstaluje się pod Częstochową, która jest jednym z najbardziej zatrutych smogiem polskich miast.

Guardian Glass deklaruje, że nie truje Polski. Istniejąca już fabryka szkła chwali się dwoma certyfikatami ekologicznymi i polityką środowiskową. Teraz powstanie drugi zakład. „Będzie to fabryka wysoce zautomatyzowana, przeznaczająca sporą część swojej produkcji na eksport i jednocześnie produkująca szkło metodami najbardziej przyjaznymi dla środowiska. Będzie to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie fabryk produkcji szkła na świecie” – mówił o inwestycji Mateusz Morawiecki.

Argumentami za inwestycją są miejsca pracy. Urzędnicy mówili, że fabryka stworzy ich kilkaset. Duża przesada. Obecnie Guardian Glass zatrudnia 351 osób. Spółka deklaruje, że po uruchomieniu drugiej fabryki zatrudnienie wzrośnie do 440 osób. Czyli tak naprawdę nowych miejsc pracy będzie 89. Dodajmy, że inwestor na start dostanie korzyści podatkowe, ponieważ otworzy biznes w specjalnej strefie ekonomicznej.

Źrodło: Money.pl

Podziel się swoją opinią!


Co o tym sądzisz?
  • Fascynacja
  • Szczęście
  • Smutek
  • Złość
  • Znudzenie
  • Strach

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Kompromitacja Morawieckiego. Sprowadził inwestora, który zatruł środowisko"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jaras
Gość

A czy ktoś zna wymogi ekologiczne w Kalifornii ? Są chyba najbardziej rygorystyczne na świecie . Dieslem ( nie wytykam VW )do tego stanu nie wjedziesz , żeby nie wiem jak był eko !