PiS bez żenady wypompowuje pieniądze z budżetu. Kolejny instytut z naszych podatków

PiS chce utworzyć Instytut Solidarności i Odwagi. Jeszcze w tym roku na ten cel przekaże z budżetu 75 mln zł. Projekt ustawy o Instytucie Solidarności i Odwagi, autorstwa PiS, wpłynął już do Sejmu. Celem Instytutu ma być m.in. “upamiętnienie i uhonorowanie osób żyjących, zmarłych lub zamordowanych, zasłużonych dla Narodu Polskiego, w kraju i za granicą”. Nadzór nad Instytutem ma sprawować minister kultury.

Według projektu, Instytut ma wspierać działania na rzecz “pielęgnowania pamięci lub niesienia pomocy osobom narodowości polskiej lub obywatelom polskim innych narodowości będącym ofiarami zbrodni sowieckich, nazistowskich zbrodni niemieckich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych lub innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodni wojennych, w okresie od dnia 8 listopada 1917 r. do dnia 31 lipca 1990 r.”

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Przedstawicielem wnioskodawców jest posłanka PiS Elżbieta Kruk. Instytut będzie mógł ustanawiać i finansować stypendia “dla wspierania badań naukowych, działań edukacyjnych i kulturalnych”. Organami Instytutu mają być dyrektor i Rada Pamięci. Dyrektor m.in. nie będzie mógł należeć do partii politycznej, a Radę Pamięci będzie powoływał (i odwoływał) minister “spośród osób wyróżniających się wysokimi walorami moralnymi oraz wiedzą z zakresu historii Polski i Narodu Polskiego”.

Pieniądze na działalność mają pochodzić z dotacji “określanej corocznie w ustawie budżetowej” oraz” z działalności gospodarczej, funduszy Unii Europejskiej lub z krajowych i międzynarodowych projektów i programów badawczych”. W tym roku Instytut otrzyma “jednorazową dotację w wysokości 75 milionów złotych na pierwsze wyposażenie w środki obrotowe”.

W ciągu czternastu dni od dnia wejścia w życie ustawy minister kultury powoła Pełnomocnika do spraw Organizacji Instytutu Solidarności i Odwagi.

Źródło: Polsat