Oburzająca decyzja Macierewicza w sprawie obchodów rocznicy zwycięskiego powstania. Wojska nie będzie z powodu Smoleńska

Bez udziału wojska odbędą się tegoroczne obchody 99. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego w Poznaniu. MON nie zgodził się na pominięcie wątku katastrofy smoleńskiej w apelu pamięci.

Organizatorem obchodów jest wielkopolski samorząd. Marszałek województwa, także z powodu kwestii upamiętnienia ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, zrezygnował z udziału wojska również w ubiegłym roku. Wówczas doprowadziło to do decyzji wojewody wielkopolskiego o zorganizowaniu osobnych uroczystości w Lesznie.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Rocznicowe obchody będą się odbywać 26 i 27 grudnia w Poznaniu oraz 28 grudnia w Warszawie. Ich centralnym elementem są uroczystości przy poznańskim Pomniku Powstańców Wielkopolskich, w rocznicę wybuchu powstania, przypadającą 27 grudnia.

Marszałek Marek Woźniak powiedział, że starania o asystę wojskową i o wyłączenie z apelu pamięci zawołań związanych z katastrofą smoleńską trwały od ubiegłego miesiąca.

“Zależy nam na tym, żeby wojsko brało udział w obchodach powstańczych; to dla nas bardzo istotny element. Zdajemy sobie jednak sprawę, że uczestnictwo wojska jest dzisiaj nieodłącznie związane z tzw. apelem smoleńskim” – powiedział marszałek, który wystąpił w sprawie wyłączenia wątku smoleńskiego z apelu pamięci do szefa MON, wskazując, że “tradycją rocznicowych obchodów był wojskowy ceremoniał, podkreślający szczególną rangę i znaczenie uroczystości”.

“W tym dniu najważniejszymi wśród przywoływanych przez nas z dumą i prawdziwą wdzięcznością powinni być ci, którzy 99 lat temu, chwytając za broń, rozpoczęli trudną drogę do niepodległości – powstańcy wielkopolscy” – napisał Woźniak w piśmie do szefa resortu.

W odpowiedzi na pismo marszałka, wiceminister ON Michał Dworczyk poinformował, że szef MON “podtrzymuje decyzję dotyczącą upamiętnienia ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w apelu pamięci odczytywanym podczas uroczystości”.

“To jest próba brutalnego i cynicznego wykorzystania apelu do narzucania swojej narracji ws. katastrofy smoleńskiej przy każdej możliwej okazji” – powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Podobnie było przy okazji obchodów rocznicy walk o Olszynkę Grochowską na Pradze Południe w Warszawie. Nierozstrzygnięta bitwa uważana jest za najkrwawszą bitwę powstania listopadowego i taktyczne zwycięstwo wojsk polskich.

Powstanie Wielkopolskie jest jedynym powstaniem narodowym zakończonym zwycięstwem.

Źródło: Polsat