[Counter-Box id="1"]

Z badania na panelu Ariadna przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski jasno wynika, że Lech Wałęsa, pierwszy przywódca „Solidarności”, odgrywał najważniejszą rolę w opozycji antykomunistycznej w Polsce przed 1989 rokiem. Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz na szarym końcu.

Wirtualna Polska zapytała kogo Polacy uważają, za osobę o największym znaczeniu i która z nich odegrała najważniejszą rolę w opozycji antykomunistycznej. Niektóre z osób, które znalazły się w zestawieniu wycofały się już z aktywnego życia politycznego, jak np. Adam Michnik. Innych nie ma już wśród żywych (Lech Kaczyński, Tadeusz Mazowiecki i Jacek Kuroń). WP zdecydowała się na umieszczenie w badaniu i takich polityków, którzy twierdzą, że wspomagali opozycję nie wydając wyroków skazujących.

Reklamy

Każdy z ankietowanych mógł wskazać trzy najważniejsze – według siebie – osoby. Zdaniem uczestników badania bezapelacyjnym zwycięzcą jest Lecha Wałęsa (42 proc.). Jako drugi został wymieniony Jacek Kuroń 38 proc.), a trzeci Tadeusz Mazowiecki (33 proc.).

Daleko za tą trójką znalazł się prezes PiS Jarosław Kaczyński, a jeszcze niżej Antoni Macierewicz.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 31 sierpnia-3 września 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1073). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Źródło: Wirtualna Polska

Poprzedni artykułPiS zrobił kadrową czystkę w zarządach, szuka haków na reformatorów i przywraca stare
Następny artykułFatalne skutki pisowskich zmian w sądach. Firmy mają dość