„Pan miłuje prawo i sprawiedliwość”.

Niemałą burzę w sieci wywołała treść psalmu, jaki będą wygłaszać księża w wyborczą niedzielę. Jak się okazało w dniu wyborów wypada 29 niedziela zwykła, a księża muszą odczytać następujące słowa: „Słowo Pana jest prawem, a każde Jego dzieło godne zaufania. On miłuje prawo i sprawiedliwość, ziemia jest pełna Jego łaski”.

Reklamy

Część internautów doszukuje się w tym agitacji na rzecz rządzącej partii. Jednak kształt kalendarza liturgiczny wnika z wielowiekowej tradycji.

– Nie ma mowy o manipulacji tekstami liturgicznymi dla potrzeby chwili. Zestaw biblijnych czytań liturgicznych i psalmów na msze święte jest ściśle określony przez Stolicę Apostolską i obowiązuje od roku 1970, a w odnowionej wersji od roku 1981. Lekcjonarz polski z wyrażeniem „prawo i sprawiedliwość” jest w obowiązkowym użyciu w naszym kraju od 1972 roku. Fragmenty psalmu 33 są wielokrotnie odczytywane w liturgii w ciągu roku. Wyrażenie „prawo i sprawiedliwość” z Ps 33 nie jest w Biblii aluzją do nazw własnych, ale wyrazem idei biblijnej wyrażonej w jęz. łacińskim jako „iustitia et iudicium”. Kościół nie dobiera czytań i psalmów w relacji do aktualnych wydarzeń na świecie. – zapewnił dr hab. Dominik Ostrowski z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Dla Prawa i Sprawiedliwości jest to po prostu szczęśliwy zbieg okoliczności.

Źródło: NaTemat, Wirtualna Polska

Poprzedni artykułWiceminister z Opola pozwany na finiszu. Jaki przeprosi?
Następny artykułJakub R. może opuścić areszt. Kolega pogrąży Kamińskiego?