17 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaPolityka krajowaPiSSetna rocznica urodzin Mieczysława Cenckiewicza. Kim był dziadek prześladowcy Wałęsy?

Setna rocznica urodzin Mieczysława Cenckiewicza. Kim był dziadek prześladowcy Wałęsy?

Jaki dziadek, taki wnuk.

Sławomir Cenckiewicz to najbardziej znany historyk wspierających rządzącą partię mediów i wieloletni bliski współpracownik wiceprezesa PiS Antoniego Macierewicza. Swój sukces i pozycje budował latami, prześwietlając życiorysy oponentów PiS. Najlepiej znany jest ze swoich publikacji nt. Lecha Wałęsy, byłego szefa Jarosława Kaczyńskiego.

Reklamy

Sukces w obozie „dobrej zmiany” miał jednak swoją cenę. Od historyka odcięli się jego przyjaciele, a byli współpracownicy publicznie zarzucali mu manipulowanie faktami na niekorzyść ofiar jego publikacji. Tak było np. w trakcie lustracji prof. Witolda Kieżuna. – Zajmuję się tą sprawą kilkanaście lat zawodowo, ale tak złego i tendencyjnego tekstu jeszcze nie widziałem (…) Ten tekst zawiera mnóstwo błędów rzeczowych, przypisuje się mu czyny i myśli, które nie miały z nim nic wspólnego. Moim zdaniem to celowo zaplanowane działanie – krytykował publikacje Cenckiewicza dr Piotr Gontarczyk, niegdyś bliski przyjaciel historyka.

Cenckiewicz szczególnie pozytywnie wypowiadał się o serii książek „Resortowe Dzieci”, w których prześwietlane są życiorysy m.in. rodziców oponentów PiS. Jednak największe zainteresowanie wzbudza nie kto inny, a dziadek samego Cenckiewicza – Mieczysław.

Mieczysław Cenckiewicz urodził się 16 kwietnia 1919 roku. Przed II wojną światową działał w Komunistycznym Związku Młodzieży Polski. Później był członkiem Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Cenckiewicz senior ukończył zaledwie 7 klas szkoły powszechnej i deklarował średnią znajomość języka niemieckiego. Nie przeszkodziło to mu w karierze w komunistycznych służbach. W 1945 roku był starszym sierżantem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W 1950 awansował na podporucznika, a w 1951 roku otrzymał stopień porucznika. Przez wiele lat pracował jako oficer śledczy UBP w różnych regionach Polski.

Za swoją „wydajną pracę” był wielokrotnie nagradzany finansowo. Dziadek Cenckiewicz był jednak też karany. W 1952 roku 3-dniowym aresztem domowym za sfałszowanie zaświadczenia podróży służbowej o 7 dni.

W 1957 roku trafił do MSW. Tego samego roku awansował na kapitana. W 1959 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. W 1960 roku, według oficjalnych dokumentów, został zwolniony ze służby w MO, kończąc karierę jako oficer operacyjny.

Źródło: Niezależna / Twitter / Archiwum IPN

Musisz o tym wiedzieć!