Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia chce oszczędzać na chorych na raka. Wbrew prawu!

Oszczędzanie na chorych.

Rząd PiS szuka oszczędności. Nikt jednak się nie spodziewał jak daleko może się posunąć.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Centrum im. Adama Smitha alarmuje, że prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał rozporządzenie w zakresie ceny maksymalnej leków dla osób chorujących na nowotwory. To o tyle szokujące, że prezes NFZ nie miał do tego prawa.

Centrum im. Adama Smitha podkreśla, iż prawo w Polsce nie przewiduje wśród kompetencji prezesa NFZ uprawnienia do kształtowania cen maksymalnych leków kupowanych przez szpitale w ramach organizowanych przetargów.

Natomiast zgodnie z nowymi przepisami refundacja nie obejmie tych leków, w których substancja czynna jest wg NFZ wyższa niż 110 proc. średniego kosztu ich rozliczenia.

– Metoda obliczania tego kosztu przez NFZ jest oparta na niejasnych i nieujawnionych metodach oraz problematycznej wiarygodności statystyki publicznej dotyczącej usług zdrowotnych, będącej punktem wyjścia do obliczeń. Aktualne brzmienie przepisów zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie kontroli kosztów rozliczania substancji czynnej leków o więcej niż 10 proc. jest niezgodne z porządkiem prawnym w Polsce oraz ma destrukcyjny wpływ na praktykę funkcjonowania szpitali w naszym kraju – alarmuje Centrum im. Adama Smitha.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2016 roku choroby nowotworowe wykryto u ponad 164 tys. Polaków, z których 100 tys. zmarło. W porównaniu do 2014 roku to o 5 tys. więcej zachorowań oraz o 4 tys. więcej zgonów.

Źródło: Centrum im. Adama Smitha / Najwyższy Czas