28 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpiniePILNE! Przyłapaliśmy trolle TVPiS na działaniu. To cała siatka, wspierająca władzę!

PILNE! Przyłapaliśmy trolle TVPiS na działaniu. To cała siatka, wspierająca władzę!

Przyłapaliśmy ich i oto rezultat analizy. „PO i PSL nic się nie robiło na Podlasiu. Teraz się przynajmniej coś się zmienia. Ja mieszkam na Podlasiu i widzę że się zmienia” – pisze rzekomy Antoni na Twitterze i dodaje hashtagi #mineła8 #mineła9. Czy ktokolwiek jest w stanie uwierzyć w to, że jakiś starszy mieszkaniec Podlasia używa Twittera i jeszcze potrafi zamieszczać zdjęcia z ekranu robione komórką? To mało prawdopodobne.

Trolle używane są przez PiS od kilku lat. Oto jeden z nich, poznajcie Antoniego: jego kontem zarządza prawdopodobnie niejaka Kornelią Makowska, również fałszywe konto. To część większej siatki.

Reklamy

Antoni to troll bardzo aktywny. Najwyraźniej siedzi przy telewizorze i ogląda na bieżąco przekaż TVPiS, bo od razu chwyta za telefon i krytykuje wypowiedź polityka opozycji. Oto jego komentarz:

Ale Antoni to również troll światowy. To nie tylko Podlasie, ale tez doskonała znajomość propagandy PiS w sferze międzynarodowej. Chwilę wcześniej krytykuje bowiem nakaz zamknięcia Turową:

Na Podlasiu nienawidzi się Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. Nienawiść ta wyraża się takim oto wpisem Antoniego:

Antoni jest też trollem, który doskonale jak na Podlasie zna memy oraz emotikonki. Wyobrażacie sobie starszego człowieka z telefonem, który ogarnia takie rzeczy? Ale trolll Antoni wie co i jak:

Są i inne memy Antoniego:

Antoni się nie przemęcza. Pisze po kilka tweetów dziennie, powielających narrację TVPiS. To jeden z wielu trolli, które działają na rzecz utrwalania władzy w Polsce. Od stycznia do dzisiaj wyprodukował zaledwie 88 wpisów. To nie jest dużo.

Troll Antoni obserwuje 122 konta. Mimo swojej nienawiści do opozycji, obserwuje m.in. Senat, Marcina Kierwińskiego, Donalda Tuska, Michała Szczerbę. Ciekawiej jest po stronie władzy: KPRM, Jacek Kurski, Janusz Kowalski, TVP 3 Lublin (na Podlasiu trolle oglądają lubelskie programy?), Policję, komunikaty Centrum Informacyjnego Rządu (jakżesz to, troll z Podlasia i taki specjalizowany profil znalazł?), ale jest i Zbigniew Ziobro, Antoni Macierewicz, Jacek Sasin czy Elżbieta Witek.

Wśród obserwowanych jest dużo TVP. I tak oto mamy bardzo ciekawego trolla. Jego „szefowa”, Kornelia – również fikcyjne konto – to już poziom wyżej. Obserwuje ją znacznie więcej kont, z czego sporo aktywnych trolli propisowskich.

W tym zadziwiające konto TripleZ (ZZZ). Również fałszywe, jak cała reszta.

To konto powstało w lipcu 2020 roku a było aktywne do stycznia 2021. Wtedy pojawił się Antoni. Jego pierwszym obserwującym była… Kornelia Makowska. Drugim niejaki Tomasz Żarnowski. I tu zaczyna robić się ciekawie. Dlaczego Tomasz Żarnowski zaczął obserwować nikomu nieznane i niezbyt aktywne konto TripleZ? Jest bardzo aktywny na Twitterze, ma ponad 2330 obserwujących. Konto założył w 2012 roku.

Atakuje opozycje, napisał ponad 32 tysiące tweetów w ciągu 9 lat.  Dużo, prawda? Wychodzi średnio około 11 wpisów codziennie. Żarnowski jest aktywny popołudniami, najwięcej wpisów popełnia wieczorem. Linkuje wpolityce i niezależną. Do Tweetera używa przeglądarki internetowej.

To jednak nie jest prawdopodobnie prawdziwe imię i nazwisko. Sprawę będziemy kontynuować.

 

 

 

Musisz o tym wiedzieć!