Metoda SLAPP – narzędzie skierowane przeciwko wolności słowa

Metoda SLAPP (Strategic Lawsuit Against Public Participation) to taktyka prawna wykorzystywana przez instytucje rządowe, korporacje oraz osoby prywatne w celu uciszania krytyków poprzez groźbę lub składanie pozwów sądowych o ogromne odszkodowania. Jej celem jest zniechęcenie osób do wyrażania krytycznych opinii oraz publicznego udziału w dyskusjach na tematy społeczne czy polityczne.

Typowo polega to na składaniu pozorowanych pozwów o zniesławienie lub naruszenie prywatności, które mają zastraszyć i finansowo zrujnować osoby lub instytucje wyrażające niepopularne poglądy lub badające kontrowersyjne tematy.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


SLAPP stanowi poważne zagrożenie dla demokracji, ponieważ ogranicza wolność słowa oraz swobodę obywateli w wyrażaniu swoich opinii. Używany przeciwko dziennikarzom, działaczom społecznym czy aktywistom, SLAPP może uciszyć krytykę i kontrolę społeczną nad władzą. Ponadto, instytucje rządowe czy korporacje, które stosują SLAPP, mogą wykorzystać swoje finansowe i prawnicze zasoby w celu zastraszenia i zniechęcenia krytyków, co prowadzi do asymetrii w dostępie do sprawiedliwości.

Dziennikarze bronią się przed metodą SLAPP poprzez współpracę z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się obroną wolności słowa i praw człowieka, jak również poprzez szerokie wsparcie społeczne. W niektórych jurysdykcjach istnieją również specjalne przepisy prawne mające na celu ograniczenie nadużywania tej metody, na przykład poprzez ustanowienie procedur szybkiego odrzucania pozwów SLAPP oraz nakładanie na ich złożycieli sankcji finansowych.

W ostatecznym rozrachunku, SLAPP jest narzędziem skierowanym przeciwko wolności słowa i demokratycznemu dialogowi społecznemu. Dlatego też, walka z tą szkodliwą praktyką jest kluczowa dla zachowania integralności demokratycznych instytucji i zapewnienia, że głosy obywateli oraz dziennikarzy będą mogły być słyszane i respektowane.

Redakcja Wieści24.pl była wielokrotnie atakowana przez różne instytucje metodą SLAPP. Ostatnio takie wezwanie przesłała Emilia Benedykcińska, likwidatorka Radia dla Ciebie, mianowana przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza.