Rząd znalazł grupę firm, które wyprodukują konserwy ze świń pochodzących ze stref zakażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń – ASF. Taką wiadomość podała Wirtualna Polska, która dodatkowo napisała, że ministerstwo rolnictwa zobowiązało się zachować w tajemnicy dane producentów. Teraz konsumenci, do których trafią produkty, nie będą wiedzieć o pochodzeniu mięsa.

W lipcu rząd wprowadził nowe przepisy, które mają na celu usprawnienie walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń. „Proponowane rozwiązania ułatwią likwidację chorób zakaźnych zwierząt, co przyczyni się do ograniczenia strat ponoszonych przez hodowców i producentów oraz sektor rolno-spożywczy” – podano w oficjalnym komunikacie.

Podczas spotkań z przedsiębiorcami w Ministerstwie Rolnictwa zachęcano do zagospodarowania świń ze stref zajętych przez wirusa. Wirtualna Polska informuje, że rządowi udało się znaleźć grupę producentów, która wyprodukuje konserwy z mięsa pochodzącego ze stref zakażonych wirusem ASF. Produkty trafią do rolniczych agencji, a te rozdystrybuują towar do jednostek budżetowych: wojska, zakładów karnych, szpitali, a nawet szkół.

Ministerstwo Rolnictwa informuje, że projekt jest w pełni bezpieczny. „Ustawa ma pomóc rolnikom w sprzedaży zdrowych tuczników z tzw. stref zagrożonych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Każda świnia, która zostanie zakupiona, będzie przebadana, ale jej mięso nie trafi bezpośrednio do handlu, lecz będzie przerobione w temperaturze powyżej 80 st. Celsjusza. Nowe przepisy przewidują skup, po cenach rynkowych około stu tysięcy sztuk trzody chlewnej z terenów zagrożonych wystąpieniem wirusa ASF i przerobienie ich na konserwy. Tak przerobione mięso ma docelowo trafiać do instytucji publicznych. Będzie ono zamawiane z pominięciem prawa zamówień publicznych.”

A nam się przypomina stare powiedzonko: “lepiej odchorować niż ma się zmarnować”. Tak?

Źródło: Wirtualna Polska

Podziel się swoją opinią!


Co o tym sądzisz?
  • Fascynacja
  • Szczęście
  • Smutek
  • Złość
  • Znudzenie
  • Strach

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Chcą nas otruć? Rząd chce produkować konserwy z zakażonych świń?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
wiedza
Gość

Idiotyczny pomysł rządu!!!!! ASF to bardzo niebezpieczna choroba, która może być przenoszona przez ludzi. Zabija świnie i dziki. Kto to wymyślił?

richat
Gość

A może tak do restauracji sejmowej i do bufetów w ministerstwach ? .

ObserwaTOR
Gość

Czekam aż wypłynie skądś info nt firm produkujących te zatrute konserwy – a to się prędzej czy później stanie.
To będzie koniec tych firm, które zgodziły się na ten pomysł rządu (ciekawe na jakich warunkach, bo w pierwszej kolejności wszyscy producenci odmówili Jurgielowi – więc prawdopodobnie pojawił sie jakiś bonus no i znaleźli się desperaci).

Bozena
Gość

A może ja utracilam zdolność logicznego myślenia bo już nic nie rozumiem.

wpDiscuz