PSL chce, aby najubożsi emeryci dostawali raz w roku po 500 zł. Zdaniem ludowców to realna pomoc dla ludzi w podeszłym wieku, która uzupełniłaby ich budżet np. przed świętami, ale też dała osobom starszym do zrozumienia, że państwo o nich pamięta. Dzisiaj ustawą zajmie się Sejm.

Reklamy

Młodzi rodzice mają program 500+, na takie pieniądze nie mogą jednak liczyć osoby starsze, na emeryturze, które przepracowały często po kilkadziesiąt lat, a dziś za otrzymywane świadczenia nie są w stanie godnie żyć. Tegoroczna waloryzacja rent i emerytur wywołała wśród seniorów jedynie rozgoryczenie. Wzrosły one zaledwie o kilkadziesiąt groszy.

Ludowcy zaproponowali więc wsparcie dla najbardziej potrzebujących. Projekt PSL zakłada wypłatę jednorazowego dodatku emerytom, rencistom i osobom pobierającym świadczenia oraz zasiłki przedemerytalne. Wynosiłby on od 200 zł do 500 zł dla najuboższych.

Osoby otrzymujące poniżej tysiąca złotych, otrzymałyby dodatek w wysokości 500 zł. W przypadku kwoty powyżej tysiąca złotych, ale nie więcej niż 1,2 tys. zł, osoba otrzymałaby 400 zł. Świadczenie w przedziale 1,2 tys. – 1,6 tys. zł – uprawniałoby do 300 zł dodatku, a pobierający świadczenie powyżej 1,6 tys. zł, otrzymaliby – 200 zł. – To realne wsparcie dla tych seniorów, których PiS obdarował groszową waloryzacją – mówi Mieczysław Kasprzak, poseł PSL. – Rząd kompletnie zapomniał o osobach starszych. Oni wciąż są ważną częścią społeczeństwa. Zasługują na godną starość – ocenia. Projektem posłów PSL zajmie się dzisiaj Sejm.

 

Poprzedni artykułInternauci pokazują hipokryzję PiSowskich mediów – tym razem CBOS
Następny artykułMinisterstwo bez pomysłu na urzędy pracy