20 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieBezmyślność ministra Szyszki będzie nad drogo kosztować. Gigantyczne kary za wycinkę Puszczy

Bezmyślność ministra Szyszki będzie nad drogo kosztować. Gigantyczne kary za wycinkę Puszczy

„Nigdy w historii Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie doszło do przypadku, żeby państwo członkowskie odmówiło wykonania postanowienia zabezpieczającego” – powiedział profesor Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości, komentując fakt kontynuowania wycinki Puszczy Białowieskiej wbrew nakazowi jej wstrzymania.

Prof. Marek Safjan podkreślił, że postanowienie Trybunału Sprawiedliwości „jest wiążące od piątkowego popołudnia, czyli od momentu, kiedy zostało ono skutecznie doręczone”. Wyjaśnił też, że postanowienie to „nie rozstrzyga sprawy merytorycznie”, bo jest postępowaniem wstępnym, „które dotyczy tak zwanych środków tymczasowych wstrzymania wycinki po to, by nie doszło do powstania takich skutków, które byłyby nieodwracalne i czyniły to postępowanie przed Trybunałem bezprzedmiotowym” – wyjaśniał i dodał: – „Jak nie będzie drzew i nie będzie lasu, to nie ma sensu prowadzić dalszego postępowania.”

Reklamy

Prof. Safjan powiedział, że mamy do czynienia z niewykonaniem postanowienia, więc „jest to łamanie prawa” i odpowiada za nie państwo członkowskie.

Prof. Safjan podkreślił, że Trybunał Sprawiedliwości „nie miał do czynienia wcześniej z takim przypadkiem”, że postanowienie Trybunału nie jest realizowane.

Źródło: tvn24

Musisz o tym wiedzieć!