“Nigdy w historii Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie doszło do przypadku, żeby państwo członkowskie odmówiło wykonania postanowienia zabezpieczającego” – powiedział profesor Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości, komentując fakt kontynuowania wycinki Puszczy Białowieskiej wbrew nakazowi jej wstrzymania.

Prof. Marek Safjan podkreślił, że postanowienie Trybunału Sprawiedliwości “jest wiążące od piątkowego popołudnia, czyli od momentu, kiedy zostało ono skutecznie doręczone”. Wyjaśnił też, że postanowienie to “nie rozstrzyga sprawy merytorycznie”, bo jest postępowaniem wstępnym, “które dotyczy tak zwanych środków tymczasowych wstrzymania wycinki po to, by nie doszło do powstania takich skutków, które byłyby nieodwracalne i czyniły to postępowanie przed Trybunałem bezprzedmiotowym” – wyjaśniał i dodał: – “Jak nie będzie drzew i nie będzie lasu, to nie ma sensu prowadzić dalszego postępowania.”

Prof. Safjan powiedział, że mamy do czynienia z niewykonaniem postanowienia, więc “jest to łamanie prawa” i odpowiada za nie państwo członkowskie.

Reklamy

Prof. Safjan podkreślił, że Trybunał Sprawiedliwości “nie miał do czynienia wcześniej z takim przypadkiem”, że postanowienie Trybunału nie jest realizowane.

Źródło: tvn24

Poprzedni artykuł1,5 miliona z naszych podatków na ochronę Jarosława Kaczyńskiego
Następny artykułAmok prorządowych mediów. Atakują nawet światowej sławy muzyków