Rzeczpospolita opublikowała wywiad z prof. Andrzejem Friszke na temat Jarosława Kaczyńskiego. Naukowiec, związany z Radą Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że Jaroslaw Kaczyński był “działaczem “Solidarności” niskiego szczebla. Nie był nawet delegatem na zjazd (…) był współpracownikiem opozycji od 1976 roku. Jednym z wielu.”

Naukowiec odniósł się do informacji zawartych w autobiografii Jarosława Kaczyńskiego “Porozumienie przeciw monowładzy. Z dziejów PC”, która ukazała się w ubiegłym miesiącu. W książce opisane zostały przemyślenia prezesa PiS na temat sytuacji politycznej w Polsce oraz nieznane dotąd fakty z życia polityka.

Reklamy

“Był działaczem “S” niskiego szczebla. Nie był członkiem kierownictwa, nawet nie delegatem na zjazd, nie wymyślał koncepcji, nie miał wpływu na zachowania większej grupy ludzi” – stwierdził historyk i dodał, że Jarosław Kaczyński jako znacząca osoba objawił się w sierpniu 1988 roku, kiedy m.in. obok Geremka i Mazowieckiego był współautorem deklaracji, która była przedłożona władzom PRL, gdy Kiszczak zaproponował rozmowy. Przyznał, że Kaczyński brał udział w obradach Okrągłego Stołu, ale “Uczestniczył w rozmowach jako jeden z członków zespołu ds. praworządności, kierowanego przez sędziego Adama Strzembosza. Latem roku 1989 był wysyłany przez Wałęsę na rozmowy z ZSL i z SD, żeby ich odciągać od PZPR-u. Chodził tam i był skuteczny.”

Członek Rady IPN uznał za “niepoważne” zawarte w książce stwierdzenie, że szef PiS był doradcą zarządu regionu Mazowsze. “Był pracownikiem Ośrodka Badań Społecznych przy regionie Mazowsze, którym kierował Antoni Macierewicz. (…) Doradcami powołanymi przez zarząd regionu byli: Kuroń, Michnik oraz trzej prawnicy – Olszewski, Chrzanowski, Grabiński. Kropka. Więcej nie było.” – przypomniał naukowiec.

A nas ciekawi, że bohater książki, której tytuł brzmi: “Porozumienie przeciw monowładzy. Z dziejów PC” ewidentnie teraz tworzy… monowładzę.

Źródło: Rzeczpospolita

Poprzedni artykułPonad milion rolników nie dostanie dopłat? Bunt polskiej wsi przeciw władzy
Następny artykułNie dla chaosu w edukacji, który wprowadza PiS. Wielki protest nauczycieli już 4 września