[Counter-Box id="1"]

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się w Doylestown w stanie Pensylwania, czyli Amerykańskiej Częstochowie, ze społecznością polonijną. Powiedział, że ojczyzna apeluje o powroty mieszkających za granicą Polaków.

“Dzisiaj ojczyzna woła i apeluje o powroty ponieważ rozbudowuje się i potrzebuje ludzi, którzy są doświadczeni, zdobyli umiejętności, wykształcenie, pracę, zawody na całym świecie. Jeżdżąc po świecie chcemy apelować o te powroty” – mówił w Amerykańskiej Częstochowie minister spraw zagranicznych. Waszczykowski w rozmowie z PAP twierdził, że Polska zachęca do powrotów przede wszystkim rosnącym poziomem życia.

Reklamy

“Mamy najniższy w historii nowej Polski bezrobocie (…) mamy rosnący, jeden z najwyższych w Europie wzrost gospodarczy, cztery procent. Rozszerzamy programy wsparcia dla rodzin, to jest 500 plus dla dzieci. Mamy zamiar to rozszerzyć w najbliższych latach. Rozszerzamy programy socjalne, jak program mieszkalny. Ściągamy coraz więcej inwestycji zagranicznych i zachęcamy polskich inwestorów do inwestowania” – wyliczał.

A jeden z internautów skomentował.

 

W odpowiedzi na pytania zgromadzonych minister odniósł się do koncepcji wprowadzenie do Senatu reprezentanta Polonii. Stwierdził, że jest to przedmiotem dyskusji. Pojawiają się zaś nawet postulaty rozwiązania tej izby parlamentu.

Z kolei wypowiadając się na temat sprowadzania rodaków z terenów byłego ZSRR wskazał na skomplikowaną sytuację w tej dziedzinie. Mówił że Polski jako kraju nie stać na to, aby sprowadzić wszystkich i pomóc im zagospodarować się w Polsce. Nie zależy to tylko od rządu ponieważ np. połowa życia gospodarczego jest w rękach samorządów, zaś pracę mogą dać jedynie lokalni przedsiębiorcy, a nie władze.

Naszym zdaniem wszystko to należy wytłumaczyć prościej: bogacze z zachodu wracajcie i dawajcie kasę. Biedacy ze wschodu siedźcie tam gdzie waszych przodków przed laty los przepędził.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułŻołnierz AK pisze do prezydenta. Dość bezmyślnej gloryfikacji żołnierzy wyklętych
Następny artykułPoseł PiS zwariował? Czy chciał “wygrać internety”?