20 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieKolejne ograniczenie praw i wolności przez PiS? Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje...

Kolejne ograniczenie praw i wolności przez PiS? Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje do prezydenta

Polski Komitet Helsiński opublikował stanowisko w sprawie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności. Zdaniem komitetu NIW wbrew tytułowi dramatycznie ogranicza wolności obywatelskie.

„Przyjęcie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego naszym zdaniem, wbrew tytułowi, dramatycznie ograniczy wolności obywatelskie” – napisano w stanowisku Komitetu Helsińskiego w Polsce.

Reklamy

W ubiegłym tygodniu Senat przyjął bez poprawek ustawę o Narodowym Instytucie Wolności, którego głównym zadaniem będzie dystrybucja środków publicznych na działalność organizacji pozarządowych. Dyrektora Instytutu oraz większość członków jego rady ma powoływać przewodniczący kolejnej, nowej instytucji, jaką jest Komitet do spraw Pożytku Publicznego. Przewodniczący Komitetu ma być członkiem Rady Ministrów. Tym samym Rada Ministrów będzie miała szerokie kompetencje do kształtowania i kontrolowania pracy Narodowego Instytutu.

W trakcie konsultacji społecznych oraz całego procesu legislacyjnego liczne organizacje społeczne przedstawiały swoje krytyczne uwagi co do tego projektu. W opinii Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka przyjęcie tej ustawy stanowi odwrót od idei wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i wprowadzi systemowe zagrożenie dla niezależnego funkcjonowania i rozwoju organizacji pozarządowych w Polsce.

Helsińska Fundacja Praw człowieka wystosowała więc apel do prezydenta o to, by zawetował ustawę. Czy tak się stanie? Będziemy przyglądać się tej sprawie.

Źródło: Helsińska Fundacji Praw Człowieka

Musisz o tym wiedzieć!