Związek Miast Polskich (ZMP) chce przeprowadzić ogólnopolska kampanię informacyjną, nastawioną na promocję samorządów. Organizatorzy nie ukrywają, że ma ona również charakter protestacyjny. “Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że przedstawiciele ZMP chcą się w ten sposób sprzeciwić polityce centralizacyjnej, którą ich zdaniem prowadzi partia rządząca.

W odpowiedzi na kampanię ZMP PiS sugeruje, że wydatki tej kampanii powinny stać się obiektem zainteresowania odpowiednich organów kontrolnych. Tymczasem formalne decyzje w sprawie organizacji akcji informacyjnej jeszcze nie zapadły. Ma to się stać w listopadzie. Dlatego w ubiegłym tygodniu na forum ZMP dyskutowano na temat możliwości podniesienia składek, aby dzięki temu zrealizować planowaną kampanię. Decyzje nie zapadły, bo zabrakło dziewięciu delegatów do wymaganej liczby (152) kworum, mogącego podjąć uchwałę.

Reklamy

ZMP chce na ten cel zebrać około miliona złotych. Akcja reklamowa miałaby objąć media ogólnopolskie i lokalne: portale internetowe, radio, telewizja. Z informacji, na które powołuje się Dziennik Gazeta Prawna wynika, że do miast mogą dołączyć również samorządy na poziomie gmin i powiatów.

Przed kampanią jej twórcy postawili dwa cele: pierwszym są prawa obywatela względem samorządu oraz to jak może on z nich korzystać, drugim jest promocja idei samorządu jako takiego, co ma zachęcić ludzi do czynnego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności.

Organizatorzy nie ukrywają jednak, że towarzyszy im jeszcze jeden, nieoficjalny cel. – To obrona samorządności przeciwko centralizacyjnym działaniom obecnego rządu. Chcemy pokazać ludziom, co to jest wspólnota samorządowa i co może się stać, jeśli się ją zabierze – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna Marek Wójcik z ZMP.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Poprzedni artykułOfiara gorszego sortu. Skandal na pogrzebie.
Następny artykułSzokujące! Główny ideolog Radia Maryja był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Tadeusz