Kontrowersje wokół Polskiej Fundacji Narodowej. Był już zarzut, że podmiot, który jest finansowany z pieniędzy spółek Skarbu Państwa – może “nie istnieć”, bo przez rok nie podjął żadnych spektakularnych działań, by “wzmocnić pozycję Polski za granicą” i “wypromować polskie dziedzictwo narodowe”. Teraz podano wysokość wynagrodzeń jego władz.

W międzyczasie była kontrowersyjna kampania promująca reformę sądownictwa, która została odebrana jako czysto polityczna. Nie było jednak problemu z szybką zmianą statutu fundacji, by mogła m.in. zajmować się “promocją i ochroną wizerunku Rzeczpospolitej Polskiej oraz polskiej gospodarki”, co odczytano jako podporządkowanie sobie podmiotu przez obecny rząd. W tym czasie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego ujawnił zarobki członków Polskiej Fundacji Narodowej. Z odpowiedzi na interpelację poselską wynika, że zarabiają oni czterokrotność średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Reklamy

Dokładnie wynoszą one od 16,8 tys. zł do 18,1 tys. złotych. To czterokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw.

“Zarząd Fundacji pobiera miesięczne wynagrodzenie w przedziale od 4 do 4,3 krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, za czwarty kwartał poprzedniego roku kalendarzowego” – podał w odpowiedzi na interpelację poselską Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury.

W fundacji pracuje w sumie kilkanaście osób, jednak ich zarobków wicepremier Gliński nie ujawnił. W zarządzie PFN zasiadają: prezes – Cezary Andrzej Jurkiewicz, dwaj członkowie zarządu – Maciej Świrski i Antoni Kolka. Podano również, że fundacja ma obecnie na swoim koncie 185 mln złotych. Pieniądze te to kwota, jaką otrzymano z wpłat przeznaczonych przez spółki Skarbu Państwa na realizację celów fundacji.

A my przypominamy, że rząd nie zgodzi się na obniżenie kwoty wolnej od podatku, zas najniższa krajowa to 2 tysiące złotych.

Źródło: PFN, sejm.gov.pl, TVN24, Super Biznes

Poprzedni artykułPodwyżka podatków to zła wiadomości dla Polaków. Mamy kolejny dowód na to, że PiS jest partią socjalistyczną. 
Następny artykułJarosław Kaczyński jest tchórzem? Posłanka Nowoczesnej masakruje lidera PiS