Bydgoski poseł PO Michał Stasiński, złoży do CBA zawiadomienie w związku z przyznaniem przez wojewodę kujawsko-pomorskiego potężnej bonifikaty na działki dla redemptorystów w Toruniu. Szczegóły swojej decyzji chce ogłosić podczas specjalnej konferencji prasowej. O sprawie donosi Onet, którego dziennikarze rozmawiali ze Stasińskim.

Kilka dni temu media poinformowały, jak sprawnie poszło przyznanie ostatniej bonifikaty. Cała procedura zajęła 11 dni, a wojewoda wydał decyzję już dzień po sporządzeniu wniosku w tej sprawie przez prezydenta Torunia. Po tym artykule pojawiły się głosy, że tej zniżce powinny przyjrzeć się służby. O to chce wnioskować poseł Stasiński.

Reklamy

Działka położona w Porcie Drzewnym, niedaleko Wisły to atrakcyjny teren ze względu na walory przyrodnicze i dostęp do drogi krajowej nr 80. W pobliżu znajdują się monumentalny kościół oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej należące do Redemptorystów. Zakon, którego członkiem jest ojciec Tadeusz Rydzyk, chce w nie dalej inwestować. Według planów duchownych ma się tam znaleźć m.in. uzdrowisko.

Zgodę na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości wojewoda wydał 5 października zarządzeniem nr 314/2017. Według tego dokumentu redemptoryści dostali dostęp do gruntu 0,4 ha “na cele związane z niezarobkową działalnością kulturalno-oświatową, opiekuńczą, leczniczą, charytatywną, naukową, sportową oraz turystyczną”. Nie ma w nim żadnych konkretów dotyczących tej inwestycji. Mikołaj Bogdanowicz zgodził się na zastosowanie 85-procentowej bonifikaty od pierwszej opłaty, ustalonej w wysokości 15 proc. ceny z tytułu oddania nieruchomości. Na tym zniżki się nie skończyły, ponieważ wojewoda zastosował też 85-procentową bonifikatę od kolejnych opłat rocznych, które mają wynosić 0,3 proc. ceny z tytułu oddania nieruchomości.

Z uzasadnienia zarządzenia wynika, że wojewodę prosił o to prezydent Torunia Michał Zaleski, który sprawuje pieczę nad gruntami Skarbu Państwa w mieście. Jego wniosek miał zostać sporządzony 4 października, czyli dzień przed wydaniem decyzji przez Mikołaja Bogdanowicza. Włodarz grodu Kopernika sugerował, by redemptoryści dostali działkę bez przetargu. Tłumaczył, że 25 września wnioskowali o to zakonnicy, sugerując przy tym udzielenie bonifikat.

Źródło: Onet

Poprzedni artykułMarta Kaczyńska masakruje ministra Szyszko. Felieton o łosiach wywołał burzę.
Następny artykułTotalna inwigilacja przedsiębiorców. PiS uderza w polskie firmy.