Fakty przeczą propagandzie rządu. Polacy nie chcą wracać do swojego kraju

Bezrobocie na historycznie niskim poziomie i “mini cud gospodarczy”, jak to nazywa wicepremier Mateusz Morawiecki, nie zachęcają jednak emigrantów zarobkowych do powrotu do kraju. To wnioski z najnowszego raportu firmy Work Service.

Gazeta Wyborcza postanowiła zapytać o ewentualne plany powrotu emigrantów do Polski ich rodziny mieszkające w Polsce. Uznano, że krewni emigrantów są równie dobrym źródłem informacji, co oni sami.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


“Czy dobra sytuacja na rynku pracy skłoni emigrantów w rodzinie do powrotu do Polski?” – zapytali grupę 636 Polaków i Polek ankieterzy Kantar Millward Brown.

Tylko 36,4 proc. badanych stwierdziło, że ich bliscy przebywający za granicą “byliby skłonni” wrócić do kraju. Pewność wyraziło trzy razy mniej osób.

Ponad 56,5 proc. badanych uznało, że poprawiająca się sytuacja na rynku pracy nie jest dla ich bliskich przesłanką do powrotu do Polski. Co trzecia badana osoba oceniła, że dobra sytuacja na rynku pracy albo “zdecydowanie nie jest” powodem do powrotu albo “nie ma wpływu” na decyzję bliskich o powrocie.

Liczba mieszkających za granicą Polaków nie tylko nie zmniejsza się, ale nawet wzrasta. Według GUS, najwięcej emigrantów zarobkowych z Polski – 788 tysięcy – mieszkało pod koniec 2016 roku w Wielkiej Brytanii – co oznacza wzrost w ciągu roku o 68 tys. Na drugim miejscu są Niemcy – 687 tysięcy, wzrost o 32 tys. Po nieco ponad 100 tys. Polaków mieszka w Holandii i Irlandii.

Jak widać rząd nieskutecznie zachęca rodaków do powrotu. Albo… nie wierzą władzy. Dziwimy się?

Źródło: Gazeta Wyborcza