20 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieTak wygląda prawdziwa zmiana PiS w sądach. Trzech kandydatów do KRS ma...

Tak wygląda prawdziwa zmiana PiS w sądach. Trzech kandydatów do KRS ma wyroki dyscyplinarne

Co najmniej trzech z osiemnastu sędziów zgłoszonych marszałkowi Sejmu na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa ma na swoim koncie wyroki dyscyplinarne – twierdzi RMF FM. Przewinienia sędziów to: bezpodstawne pomawianie, formułowanie nieobiektywnych ocen i podejmowanie dodatkowej pracy bez odpowiedniej zgody.

Najdłuższą listę przewinień ma podpułkownik Mariusz Lewiński – sędzia wojskowy w stanie spoczynku. 27 razy – bez żadnych podstaw – zawiadamiał o popełnieniu przestępstw przez innych sędziów i prokuratorów, którzy nigdy ich nie popełnili.

Reklamy

Drugi z sędziów z wyrokiem dyscyplinarnym to Maciej Mitera delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości. Dostał karę upomnienia za to, że bez wymaganej zgody przełożonego dorabiał sobie, prowadząc wykłady przygotowujące do egzaminów na aplikacje prawnicze. Również po sprzeciwie prezesa sądu.

Kolejny sędzia to Remigiusz Guz z Wodzisławia Śląskiego, który pomówił grupę innych sędziów o tendencyjną ocenę jego pracy – po tym, jak bez skutku starał się o awans i w opinii na swój temat przeczytał, że musi zdobyć większe doświadczenie. On również dostał upomnienie i w wyroku usłyszał, że dopuścił się niegodnej stanowiska sędziego – pozbawionej obiektywizmu i umiaru – oceny.

Źródło: RMF FM

Musisz o tym wiedzieć!