Będzie dramat na polskiej wsi? Ziobro odciął rolników od pieniędzy?

Prawo chroniące rolników może zablokować im dostęp do kredytów. Jak podaje Puls Biznesu ostrzegają przed tym banki.

W zmianie prawa chodziło o to, by komornik nie mógł zająć ciągnika, nasion, ani budynków gospodarczych należących do rolnika. Ministerstwo sprawiedliwości chce ukrócić patologie. Bankowcy obawiają się jednak, że rolnicy stracą szansę na kredyty i w konsekwencji – na rozwój.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Impulsem do zmiany prawa była historia rolnika spod Mławy, który stracił swój wart ok. 100 tys. zł traktor za długi, których nie miał. Zadłużony był jego sąsiad, ale komornik zajął jego ciągnik i nie zwlekając sprzedał za ułamek wartości.

Tą sprawą żyła cała Polska. Rolnik stracił źródło utrzymania i choć upłynęło kilka lat, wciąż szarpie się w sądach. Natomiast sam komornik, który zajął nie ten ciągnik co trzeba, mimo wydalenia z zawodu wciąż w nim pracuje i zarabia.

Wkrótce po wyborach parlamentarnych resort sprawiedliwości podlegający Zbigniewowi Ziobrze zajął się sprawą. Powstał projekt rozporządzenia szczegółowo warunkującego egzekucje komornicze wobec rolników. Znalazł się w nim wykaz przedmiotów, których nie można zająć. To m.in. maszyny, silosy, szklarnie, tunele, trzoda, ziarno, nawozy, paliwa, budynki gospodarcze, magazyny i grunty rolne.

Projekt stał się prawem. Jednak branża finansowa obawia się, że przepisy mające chronić rolników zablokują im dostęp do kredytów. Puls Biznesu zauważa wprawdzie, że na razie z kredytami rolniczymi nie dzieje się nic złego, ale to się może zmienić. Banki przed przyznaniem kredytu wymagają od klientów przedstawienia zabezpieczeń. Jeśli rolnik nie może takich zabezpieczeń przedstawić, to nie dostanie kredytu. “W dobrej sytuacji są rolnicy, którzy już mają relacje z bankiem, ustanowione hipoteki, natomiast zmiana kredytodawcy, wejście w nową relację możliwe jest w praktyce tylko w przypadku kupna gospodarstwa na kredyt i objęcia całości hipoteką” – pisze gazeta.

Ministerstwo pytane, czy planuje nowelizację rozporządzenia, wskazało, że na razie nie ma takiej potrzeby.

Źródło: Puls Biznesu