Mirosław Hermaszewski – jedyny Polak, który był w kosmosie, może stracić stopień generalski informuje Super Express. Wszystko za sprawą nowych przepisów, na mocy których członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego mają zostać zdegradowani do stopnia szeregowców.

27 czerwca 1978 r. Mirosław Hermaszewski jako pierwszy i jak dotąd jedyny Polak poleciał w kosmos statkiem Sojuz-30. Trzy lata później, 13 grudnia 1981 r., podpułkownik Hermaszewski, obok m.in. gen. Wojciecha Jaruzelskiego i gen. Czesława Kiszczaka zasiadł w Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego (WRON). “Z telewizji dowiedziałem się, że powstała WRON i ja jestem w jej składzie. Żadnych decyzji nie podejmowałem, zresztą rada nie podejmowała żadnych decyzji” – mówił kilka lat temu Hermaszewski. Tymczasem PiS przygotowuje projekt ustawy, która umożliwi degradację m.in. autorów stanu wojennego.

Reklamy

“Wszyscy członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego zgodnie z projektem ustawy zostaną zdegradowani do stopnia szeregowca” – powiedział w rozmowie z “SE” Michał Dworczyk szef KPRM. Zapytany o Hermaszewskiego, który jest generałem brygady w stanie spoczynku potwierdził, że także on zostanie pozbawiony stopnia generalskiego.

Hermaszewski nie chciał tego komentować. Podobnie jego zięć jeden z bardziej znanych polityków PiS, europoseł Ryszard Czarnecki.

Źródło: Super Express

Poprzedni artykułNowa jakoś w polskim sądownictwie? Sędzia z 54 dyscyplinarkami kandydatem do KRS
Następny artykułJakubowska ujawnia szokujące zdarzenie z życia Ogórek? Obie trafiły na łamy plotkarskich portali