59 amerykańskich senatorów napisało list do polskiego premiera. Jak donosi RMF FM senatorowie apelują o przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej sprawiedliwej wobec polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust, i ich rodzin.

“Polska jest jedynym poważnym państwem Europy, które do tej pory nie przyjęło narodowej, kompleksowej ustawy przewidującej restytucję mienia bądź odszkodowania za własność prywatną” – napisali w liście do premiera Morawieckiego amerykańscy senatorowie Jak jednocześnie przyznają, “żywią nadzieję, że wkrótce to nastąpi”.

List napisali senator Tammy Baldwin, przedstawicielka Partii Demokratycznej ze stanu Wisconsin i senator Marco Rubio, republikanin z Florydy, kandydat do otrzymania mandatu Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich 2016 r.. Senatorowie poparli w nim stanowisko World Jewish Restitution Organization (WJRO) – której zadaniem jest pomoc w odzyskaniu mienia żydowskiego w Europie – z października 2017 roku, kiedy Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt ustawy reprywatyzacyjnej.

Reklamy

Zdaniem senatorów wadą polskiej ustawy jest wykluczanie możliwości zwrotu pierwotnie posiadanej własności. Zamiast tego przewiduje tylko częściowe odszkodowanie za utracony majątek i wyklucza możliwość otrzymania odszkodowania za udziały posiadane w zniszczonych firmach. Ustawa uniemożliwia dochodzenie roszczeń majątkowych przez obywateli państw, które nie podpisały powojennych układów regulujących odszkodowania za utraconą własność. Senatorowie zwracają też uwagę na to, że prawo do dziedziczenia roszczeń będą mieli tylko najbliżsi krewni pierwotnych właścicieli (dzieci, rodzice) w linii prostej.

Senatorowie chcą, by polski parlament jak najszybciej przyjął ustawę reprywatyzacyjną zgodną z Deklaracją Terezińską – mimo że dokument nie jest prawnie wiążący. To jedynie przedstawienie intencji uczestników “Konferencji ds. majątków okresu Holokaustu”, która odbyła się 30 czerwca 2009 roku w Pradze. Mowa o przedstawicielach 46 państw świata, w tym Polski.

Źródło: RMF FM

Poprzedni artykułEkspert od siedmiu boleści? Binienda zarabia na komisji smoleńskiej
Następny artykułDruzgocąca analiza pisma Beaty Kempy. Nie tylko nie odda pieniędzy ale też nie zna języka polskiego?